A-skupina: Rusko – SLOVENSKO (6:0)

MS 2017 v hokeji 13 mája, 2017
MS v hokeji 2017, Kolín nad Rýnom a Paríž, (5.5. - 21.5.2017)

Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom piatom zápase na MS s Ruskom vysoko 0:6. „Zborná“ predviedla presvedčivý výkon a tromi gólmi v prvej tretine vykročila za víťazstvom.

Zverenci trénera Zdena Cígera majú na konte iba štyri body a patrí im predposledná siedma priečka v A-skupine. Rusi sú so štrnástimi na prvom mieste tabuľky.

Pozrite si aktuálne tabuľky a program Slovenska na MS v hokeji 2017 >>

Na slovenských hokejistov čakajú v základnej skupine ešte dva zápasy. Už v nedeľu o 16:15 nastúpia proti Rusku a v utorok na obed od 12:15 bude ich súperom Švédsko.

MS v hokeji 2017 – A-skupina (KOLÍN NAD RÝNOM / NEMECKO):

Rusko – Slovensko 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Góly: 2. Dadonov (N. Gusev, Šipačov), 14. Dadonov (N. Gusev, Šipačov), 20. A. Mironov, 23. Kučerov (Vladimir Tkačov, Kiselevič), 33. Telegin (A. Zub, Plotnikov), 56. Vladislav Gavrikov (Šipačov, Dadonov)

Zostava Ruska: Vasilevskij – Gavrikov, Kiselevič, V. Antipin, A. Belov, Provorov, A. Mironov, A. Zub – Plotnikov, S. Andronov, Telegin – N. Gusev, Šipačov, Dadonov – N. Kučerov, Namesnikov – Barabanov, V. Ničuškin, Vladimir Tkačov

Zostava Slovenska: J. Hudáček – P. Čerešňák, A. Jánošík, J. Mikuš, Gernát, M. Čajkovský, Sersen, Trška, Šedivý – Miklík, Bližňák, Marcel Haščák – A. Kudrna, Cingeľ, Hrnka – Dravecký, L. Hudáček, P. Skalický – A. Šťastný, T. Zigo, Matoušek

Pred zápasom:

Slovenskí reprezentanti majú po najtesnejšej prehre s Nemeckom dva dni voľna. Keďže doteraz vydolovali na šampionáte len 4 body, ak chcú ešte postúpiť, musia prekvapiť hokejové veľmoci – Rusko, USA a Švédsko. Nadviažu na predchádzajúce vyrovnané partie už v sobotňajšom súboji proti ruskej Zbornej?

RURSKO ako jediné v kolínskej časti majstrovstiev sveta neprehralo a stratilo iba jeden bod.

Zborná na úvod turnaja zdolala vo vyrovnanom súboji Švédsko 2:1 po samostatných nájazdoch, vďaka čomu sa dostala do víťaznej nálady. Tú si udržala aj v nasledujúcich troch vystúpeniach, ktoré zvládla suverénnejšie.

Taliansko rozstrieľala jasne 10:1, Nemcov porazilo 6:3, pričom viedla po dvoch tretinách už o päť gólov, a s Dánmi si poradila 3:0.

Rusi sú mimoriadne produktívni, keď v štyroch zápasoch nastrieľali až 21 gólov. Spomedzi individualít najviac vynikajú Artemij Panarin a Nikita Kučerov. Útočník Chicaga Blackhawks stihol nazbierať už desať bodov za tri góly a sedem asistencií. Jeho reprezentačný kolega z Tampy Bay Lightning dosiahol o tri prihrávky menej.

SLOVENSKO absolvovalo počas úvodného týždňa svetového šampionátu štyri zápasy, v ktorých získalo iba štyri body. Stále má teoretickú šancu na postup do štvrťfinále, ale to by muselo poraziť Rusov, Američanov aj Švédov. Pre výber Zdena Cígera je prioritou záchrana medzi svetovou elitou a každý ďalší bod navyše bude len bonusom. Slováci si skomplikovali svoju situáciu viacerými zaváhaniami.

Proti Talianom vydolovali dva body za víťazstvo 3:2 po predĺžení a potom už nedokázali zdolať žiadneho súpera. S Lotyšmi prehrali 1:3, s Dánmi 3:4 po samostatných nájazdoch a s Nemcami 2:3 po samostatných nájazdoch.

V spomínaných súbojoch sa najviac darilo Michelovi Miklíkovi, ktorý je zatiaľ najvýraznejším mužom v zostave Slovenska. Skúsený krídelník zaznamenal už tri góly a pridal k ním dve asistencie. Naopak, nášmu výberu určite nepomôže Dávid Skokan, ktorý sa zranil. Do hry by sa mohol vrátiť po chorobe Jakub Suja.

Rusko a Slovensko hrali proti sebe na svetovom šampionáte pred dvoma rokmi v Česku. Zborná vtedy v základnej skupine triumfovala tesne 3:2 po predĺžení. Súboj týchto dvoch krajín si pamätá aj LANXESS Arena. Na MS pred siedmimi rokmi vyhralo v Kolíne Rusko 3:1.