MS 2017 v hokeji 10 mája, 2017
MS v hokeji 2017, Kolín nad Rýnom a Paríž, (5.5. - 21.5.2017)

A-skupina (Kolín):

USA – Taliansko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Góly: 6. Nelson, 26. Nelson (Larkin), 28. Lee (Gaudreau, Larkin). Rozhodcovia: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) – Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0.

Taliansko: Andreas Bernard – Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Glira, Miglioranzi – Scandella, Morini, Andergassen – Insam, Anton Bernard, Traversa – D. Kostner, Frigo, S. Kostner – Lambacher, Goi, Frank – Gander.

USA: Howard – DeKeyser, Trouba, Hanifin, Murphy, Van Riemsdyk, McAvoy, Brickley – Lee, Eichel, Gaudreau – Nelson, Larkin, Compher – Keller, Dvorak, Bjugstad – Greenway, Bjork, Copp.

USA začali svetový šampionát tesnou porážkou 1:2 s domácim Nemeckom. Vtedy doplatili na menšiu zohratosť a množstvo nevyužitých šancí.

Hokejovú kvalitu pretavili do výsledku až v druhom súboji proti Dánsku, ktoré rozstrieľali jasne 7:2. V zápase sa zaskvel predovšetkým mladý útočník Clayton Keller, ktorý strelil hetrik.

V pondelok narazili Američania na kvalitný výber Švédska. V dueli trikrát prehrávali (0:1, 1:2 a 2:3), ale vždy sa dokázali dotiahnuť a vo vyrovnanom závere strhli víťazstvo na svoju stranu. Veľký podiel na cennom triumfe mal aj dvojgólový Johnny Gaudreau.

Taliansko získalo v prvých troch zápasoch na turnaji jediný bod, ale mohlo ich mať prekvapivo viac. Staronový účastník elitnej kategórie v otváracom stretnutí trápil Slovensko a mal na dosah víťazstvo v riadnom hracom čase. Po góloch Moriniho s Frigom viedol viac ako minútu pred koncom 2:1, ale potom inkasoval od Hudáčka a v predĺžení od Čerešňáka.

Nasledoval súboj proti favorizovaným Rusom, ktorí Taliani podľa očakávania vysoko prehrali. Od výberu Olega Znaroka dostali debakel 1:10, keď so súperom držali krok iba do prvých minút druhej tretiny.

V treťom vystúpení proti Lotyšom však siahali na ďalšie prekvapenie. Proti doteraz neporazenému tímu viedli rýchlo 1:0 vďaka strele Insama a napriek relatívne rýchlemu vyrovnaniu súpera, bojovali o body. Vidina remízy v riadnom hracom čase sa im však rozplynula v 59. minúte, keď skóroval druhýkrát v zápase Džerinš a upravil na konečných 1:2.

Američania odohrali s Talianmi prípravný duel tesne pred štartom turnaja, v ktorom vyhrali presvedčivo 5:2. Na pôde svetového šampionátu sa tieto reprezentácie stretli naposledy v roku 2010. Zámorský výber vtedy účinkoval v skupine o záchranu, kde triumfoval 3:2 po samostatných nájazdoch.