Semifinále MS 2017: Kanada – Rusko (4:2)

MS 2017 v hokeji 20 mája, 2017
MS v hokeji 2017, Kolín nad Rýnom a Paríž, (SEMIFINÁLE)

Kanadskí hokejoví reprezentanti sa stali prvými finalistami MS v Nemecku a Francúzsku. Obhajcovia titulu zvíťazili v úvodnom semifinále v kolínskej Lanxess aréne nad Ruskom 4:2, hoci po druhej tretine prehrávali 0:2.

Kanada bude obhajovať titul z minulého i predminulého roku. V prípade triumfu môže v Nemecku zavŕšiť zlatý hetrik. O titul v nedeľu od 20:45 Kanada zabojuje s víťazom semifinále Švédsko – Fínsko.

MS v hokeji 2017 – semifinále (KOLÍN NAD RÝNOM / NEMECKO)

Kanada – Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

Góly: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (T. Konecny), 57. R. O’Reilly (Matheson), 59. Couturier (R. O’Reilly, Parayko) – 33. J. Kuznecov (Panarin, N. Kučerov), 35. N. Gusev (Šipačov, Panarin)

Rozhodcovia: Lemelin (Rak.), Stricker (Švaj.) – Lhotský (ČR), Oliver (USA), vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Belov (Rus.) 10 min. za útok na hlavu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 16.469 divákov.

Kanada: C. Pickard – Parayko, M.-É. Vlasic, J. Demers, C. de Haan, Morrissey, Matheson, Chris Lee – MacKinnon, Scheifele, Skinner – Simmonds, Giroux, R. O’Reilly – Duchene, Couturier, Killorn – Marner, Point, T. Konecny – B. Schenn

Rusko: Vasilevskij – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, A. Belov, Provorov, Orlov, Zub – Telegin, Andronov, Ničuškin – Dadonov, Šipačov, N. Gusev – Panarin, Nikita Kučerov, Namestnikov – Plotnikov, Barabanov, J. Kuznecov – Tkačov

Zostávajúci program MS v hokeji 2017

KOLÍN NAD RÝNOM (NEMECKO)

Nedeľa, 21. mája 2017:

16:15 o 3. miesto: RUSKO – FÍNSKO

20:45 finále: KANADA – ŠVÉDSKO

Pred zápasom:

KANADA vyhrala parížsku základnú skupinu. V siedmich zápasoch získala devätnásť bodov a mala vysoko pozitívne skóre 32:10. Javorové listy odštartovali turnaj troma jasnými víťazstvami, keď zdolali Česko 4:1, Slovinsko 7:2 a Bielorusko 6:0. Potom nasledovali dva prekvapivo vyrovnané súboje. Zámorský výber najskôr porazil domácich Francúzov tesne 3:2 a potom dokonca prehral so Švajčiarskom 2:3 po predĺžení, keď si neudržal dvojgólový náskok po štyridsiatich minútach. V dvoch záverečných dueloch však Kanaďania odmietli komplikácie a postrážili si prvenstvo v skupine, keď triumfovali nad Nórskom 5:0 a nad Fínskom 5:2. Vo štvrťfinále cestovali do Kolína, kde sa im do cesty postavili Nemci. Domáci výber favoritovi vzdoroval najmä výkonu brankára Philippa Grubauera, ktorý pochytal 48 z 50 striel. Napriek tomu kanadskí hokejisti vyhrali 2:1.

Kanada má na svetovom šampionáte tretí najmladší tím, ale táto štatistika môže na prvý pohľad klamať, pretože všetci hráči sú stabilnou súčasťou klubov NHL. Jedinou výnimkou je obranca Chris Lee z ruského Magnitogorska. Vo výbere z kolísky hokeja nájdeme hviezdy ako Claude Giroux, Jeff Skinner alebo Mark Scheifele. Najproduktívnejším kanadským hokejistom na turnaji je zatiaľ útočník Nathan MacKinnon, ktorý nazbieral dvanásť bodov (5+7) v ôsmich dueloch. V rovnakom počte zápasov získal Mitch Marner jedenásť bodov (4+7) a Jeff Skinner deväť (4+5). Kanadských trénerov môže mrzieť strata obrancu Tysona Barrieho, ktorý sa zranil na hotelovej izbe. Po troch vystúpeniach mal na konte sedem bodov, no turnaj sa pre neho predčasne skončil.

RUSKO bolo v kolínskej časti dlho dominantné a vyzeralo to tak, že vyhrá svoju skupinu. V poslednom zápase však zlyhalo a kleslo na druhé miesto so ziskom sedemnástich bodov a skóre 35:10. Zborná mala v úvodnom dueli šampionátu pomalší rozbeh, ale proti Švédom otočila skóre a vyhrala 2:1 po samostatných nájazdoch. V ďalších piatich štartoch boli ruskí hokejisti presvedčiví a postupne si pripisovali trojbodové triumfy. Talianov zdolali 10:1, Nemcov 6:3, Dánov 3:0, Slovákov 6:0 a Lotyšov 5:0. Rusi strieľali veľa gólov a držali si čisté konto viac ako 200 minút, no v poslednom zápase proti USA prehrali 3:5 a pustili zámorský tím na prvé miesto tabuľky. Preto ich čakala štvrťfinálová cesta do Paríža, kde ich čakalo Česko. Rusko bolo v dueli s našimi severozápadnými susedmi efektívnejšie a mohlo sa spoľahnúť na nepriestrelného Vasilevského, ktorý svojmu tímu dopomohol k víťazstvu 3:0.

Rusko vyslalo na turnaj ešte mladší káder ako Kanada, ale Oleg Znarok ukázal trénerský cit a do nominácie zakomponoval správny mix mladíckej dravosti a skúseností. Po zápase s Nemeckom mu však vypadol zo zostavy kapitán Sergej Moziakin, ktorý sleduje záver majstrovstiev iba z domu. Zatiaľ najlepšie ho zastúpil Artemij Panarin. Útočník Chicaga je najproduktívnejším mužom svetového šampionátu, keď v siedmich dueloch získal štrnásť bodov (4+10). Hneď za ním je v kanadskom bodovaní Nikita Kučerov s trinástimi bodmi (6+7) v ôsmich štartoch. V najlepšej desiatke produktivity sa nachádzajú Vadim Šipačov (2+10) a Nikita Gusev (4+6).

Kanada a Rusko hrali proti sebe na pôde majstrovstiev sveta pred dvoma rokmi v Česku. Vo finále vtedy vyhral zámorský celok jasne 6:1 a získal najcennejšiu trofej. Od tohto duelu sa stretli tieto hokejové veľmoci ešte dvakrát na začiatku sezóny 2016/17. V príprave na Svetový pohár triumfovala Kanada 3:2 po predĺžení a na samotnom turnaji sa tešila po výsledku 5:3.