Finále (4. zápas): HK Nitra – Banská Bystrica (1:2)

1. Slovenská hokejová liga - Tipsport Liga 2016/17 (play-off / finále)

TIPSPORT LIGA – finále play-off, štvrtý zápas:

HK Nitra – HC’05 iClinic B. Bystrica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

/stav série 1:3/

Góly: 9. Tvrdoň (Slovák, Milam) – 59. Kafka (Surový, Hickmott), 60. Surový (Skalický, Lamper).

Rozhodovali: Hradil, Mrkva – Gebauer, Lederer (všetci ČR)
Vylúčení: 8:11 na 2 min., navyše Versteeg 10 min. za údery – Bortňák 10 min. za napadnutie hlavy a krku, Lamper 10 min. za údery, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3600 divákov (vypredané).

HK Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Macík, Slovák, Blackwater – Ručkay, Krištof, Kutálek – Šiška, Šille, Tvrdoň – Štefanka, Paukovček, Bajtek

HC’05 iClinic B. Bystrica: Lawson – Wishart, Maione, Kubka, Sersen, Carlsson, Mihálik, Rosandič, Ďatelinka – Buc, Surový, Hickmott – Kafka, Zigo, Truchno – Handzuš, Higgs, Skalický – Lamper, Bortňák, Matoušek

Séria sa presúva do Banskej Bystrice, kde je v sobotu opäť o 18. hodine na programe piaty finálový zápas. Domáci v ňom môžu v prípade víťazstva oslavovať zisk premiérového majstrovského titulu.

Vzájomné zápasy finálovej série:

Sobota 15. apríla: HC 05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 4:1 (1:0, 2:0, 1:1) /stav série – 1:0/
Nedeľa 16. apríla: HC 05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 (2:2, 1:0, 0:2) /stav série – 1:1/
Streda 19. apríla: HK Nitra – HC 05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2) /stav série – 1:2/
Štvrtok 20. apríla: HK Nitra – HC 05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (1:0, 0:0, 0:2) /stav série – 1:3/
Sobota 22. apríla: HC 05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra

Pred zápasom

Finále slovenskej hokejovej Tipsport ligy dnes pokračuje štvrtým zápasom na Zimnom štadióne v Nitre. V lepšej nálade doňho vstúpia hokejisti Banskej Bystrice, ktorí včera zaskočili domácich Corgoňov dvoma gólmi v záverečných šiestich minútach.

Mužstvá ponúkajú peknú ofenzívnu hru

Nitra s Banskou Bystricou v doterajšom priebehu finálovej série zatiaľ jednoznačne dokazujú, že o trofej Vladimíra Dzurillu bojujú zaslúžene. Obe mužstvá predvádzajú pekný ofenzívny hokej plný vyložených gólových príležitostí. Tak Nitrania, ako aj Banskobytričania sa môžu spoľahnúť na viacero výrazných individualít. Nitru ťahá najmä Judd Blackwater s 11 bodmi, no veľmi dobré výkony predvádza aj Henrich Ručkay. Ten sa včera vrátil do zostavy trénera Andreja Kmeča po krátkom zranení a hneď zaznamenal oba góly svojho tímu. Dohromady už vo vyraďovacej časti nazbieral 9 bodov (4+5). Banskobystrickí barani sú na tom v tomto smere ešte predsa len oniečo lepšie. Kanaďan Broch Higgs je s 21 kanadskými bodmi najproduktívnejším hráčom play-off. Veľmi dobre mu však sekundujú aj Tomáš Surový, Pavol Skalický či ďalší legionár zo zámoria Jordan Hickmott.

Barani išli do vedenia vďaka lepšie zvládnitému záveru

Včerajší tretí finálový zápas priniesol pomerne opatrný úvod, ani jedno z mužstiev nechcelo spraviť žiadnu chybu. V polovici prvej dvadsaťminútovky však predviedol skvelú individuálnu akciu Brock Higgs, nabil Tyovi Wishartovi a ten delovkou prepálil Erica Hartzella. Od tohto momentu sa tempo hry poriadne zvýšilo a gólové príležitosti sa striedali na oboch stranách. Nitre sa podarilo vyrovnať v 15. minúte po dorážke Henricha Ručkaya. Obhajcom titulu sa dokonca podarilo otočiť skóre vo svoj prospech, potom čo Herich Ručkay pridal v závere druhej tretiny aj svoj druhý dnešný presný zásah. Keď už sa zdala snaha hosťujúcej Banskej Bystrice v tretej tretine márna, v 55. minúte prišiel smolný moment pre nitrianskeho brankára Erica Hartzella, ktorého nekoncentrovanosť využil na mimoriadne šťastný presný zásah Pavol Skalický. Po tomto góle to už vyzeralo, že sa v Nitre dočkáme prvého predĺženia vo finálovej sérii, no to 21 sekúnd pred koncom odmietol Brock Higgs.

Vo včerajšom zápase nepadli žiadne vyššie tresty, neboli sme svedkami ani žiadneho vážnejšieho zranenia niektorého z hráčov, a tak by mali oba tímy nastúpiť vo veľmi podobných zostavách. Domáca Nitra prehráva v sérii 1:2 a prípadná ďalšia prehra by tak mužstvo trénera Andreja Kmeča dostala do poriadne náročnej situácie. V Nitra aréne sa tak máme dnes rozhodne na čo tešiť.