Manchester United – Arsenal (2:1)

Premier league apríl 29, 2018
1. Anglická futbalová liga - Premier League 2017/18

Aj Red Devils sú ešte v hre o jednu trofej. Tím Josého Mourinha sa dostal do finále FA Cupu po triumfe v semifinále nad Tottenhamom 2:1, finále je na programe 19. mája v slávnom Wembley. V domácej súťaži patrí Manchestru United priebežná druhá priečka so ziskom 74 bodov. O víťazovi celej ligy bolo rozhodnuté prakticky niekoľko týždňov dozadu, hrá sa tak už iba o druhé miesto. United majú náskok dvoch bodov na tretí Liverpool, ten však má na konte o dve odohraté stretnutia naviac.

Premier League – 36. kolo:

MANCHESTER UNITED – ARSENAL LONDÝN 2:1 (1:0)

Zostavy

de Gea – A. Valencia, Lindelöf, Smalling, Young – A. Herrera (64. Martial), N. Matić, P. Pogba – Lingard (64. Fellaini), R. Lukaku (50. Rashford), Alexis Sánchez.

Ospina – Bellerín, Mavropanos, Chambers, Kolašinac (64. Monreal) – Maitland-Niles, Xhaka – Mchitarjan (76. Willock), Nelson (64. Welbeck), Iwobi – Aubameyang.

Online prenos
Odo mňa je to na dnes všetko, ďakujem vám za pozornosť. Textovým prenosom vás sprevádzal Viktor Kalinács.
Posledná návšteva Arséna Wengera na Old Trafford v pozícii trénera Arsenalu je ukončená prehrou 1:2. O víťazný gól sa postaral v prvej nadstavenej minúte Marouane Fellaini, skóre otvoril v 16. minúte Paul Pogba. Hostia odpovedali šesť minút po zmene strán gólom bývalého hráča United Henricha Mchitarjana.

Červení diabli si týmto triumfom definitívne zaistili umiestnenie v TOP 4, čo zároveň znamená aj účasť v Lige majstrov. Arsenal, naopak, skončí najlepšie na šiestom mieste, keď na piatu Chelsea stráca bodov deväť. Zozadu môže The Gunners dobehnúť Burnley, ktoré má manko troch bodov a má o odohraný duel navyše.
Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 7:4. Rohy: 9:0. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 12:7.
Koniec zápasu.
90+5'
Napokon to mladík rozohral nakrátko spolu s Pogbom, no po piatich sekundách Manchester prichádza o loptu.
90+4'
Anthony Martial svojím driblingom získava pre svoj tím ďalší rohový kop. Marcus Rashford sa neponáhľa s jeho rozohrávkou.
90+3'
Arséne Wenger tomu nemôže uveriť. Jeho zverencom zostáva niečo málo pod sto sekúnd na odpoveď.
90+1'
Manchester United dal gól!
Rohový kop síce odvrátený, domáci ale zostali pri lopte. Ashley Young našiel zadnú časť hlavy spoluhráča. MAROUANE FELLAINI zúžitkoval svoju výškovú prevahu a cez Xhaku posiela loptu do siete!
90'
Nadstavujú sa štyri minúty.
89'
Defenzíva United to zvládla, bleskový prechod do protiútoku sa skončil gólom! Ten je však anulovaný z dôvodu ofsajdu Rashforda. Fellaini umiestnil Martialov center iba do žrde, lopta sa šťastne odrazila od Rashforda do brány. Gól však neplatí...
88'
Nasleduje štandardka v podaní Arsenalu, ideálna šanca pre hlavičkárov.
87'
Súboj rameno na rameno. Chris Smalling si ustrážil Dannyho Welbecka, hoci to bolo naozaj tesné.
86'
Alex Iwobi pri prerušenej hre mierne kríval, snáď hostia nebudú musieť dohrávať nútene v desiatich.
85'
Pogba v obkľúčení štyroch protihráčov stráca loptu na hranici šestnástky, Valencia si pomáha taktickým faulom.
84'
Kevin Friend výrazne dohovára Fellainimu po faule na Xhaku. Belgičan je známy svojou tvrdou hrou.
83'
Súhra dvoch krajných obrancov Manchestru prináša iba maximálne nepresnú koncovku Valenciu. Je dosť možné, že guľatý nezmysel skončil v najvyšších radoch sektora za bránou Ospinu.
82'
Ashley Young naservíroval krásnu loptu na hranicu malého vápna. Do zakončenia sa tlačil Marouane Fellaini, loptu však trafil Nacho Monreal.
81'
Vlna nevôle otrisla domácimi priaznivcami. Tí si pýtali voľný kop po zákroku Bellerína na Martiala. Neúspešne.
80'
Ten posledný bol signálom. Alexis našiel voľného Martiala na hranici pokutového územia, zakončenie Francúza minulo cieľ.
79'
Tri rohové kopy po sebe pre Manchester. Prvý rozohral Marcus Rashford, zvyšné dva Alexis Sánchez.
78'
No, Smalling sa pošmykol na vlastnej polovici práve v okamihu, keď šiel odohrávať loptu. Črtal sa protiútok Arsenalu, stopérskeho zastúpil na jednotku Victor Lindelöf.
77'
Na chvíľu sa zastavme pri novom mužovi na trávniku. Joseph Willock má dvoch bratov, pričom starší Matthew je hráčom Manchestru United, aktuálne ale hosťuje v škótskom St. Johnstone FC.
76'
Striedanie v tíme Arsenal FC: z ihriska odchádza Henrich Mchitarjan, prichádza Joseph Willock.
75'
Kevin Friend prerušil hru. Valencia zatočil loptu do veľkého vápna, kde sa strhol hlavičkový súboj. David Ospina nepríjemne narazil do Fellainiho a utŕžil tvrdý úder do chrbta.
74'
Hosťujúci gólman sa pošmykol pri rozohrávke, všetko ale napokon dopadlo v poriadku z pohľadu The Gunners.
73'
Ohroziť Ospinu chcel aj Fellaini, jeho koncovka letela dobré dva metre nad.
72'
Čo teraz minul Chris Smalling. Prízemný center Martiala doprostred pokutového územia, stopér United ale loptu vôbec netriafa!
71'
Konstantinos Mavropanos s ťažkou robotou pred Fellainim, ktorý čakal na center od Martiala – rohový kop.
70'
Smalling mal loptu pod kontrolou, napriek tomu sa píska ofsajd hostí. Do konca duelu niečo vyše dvadsať minút.
69'
Chybička striedajúceho Fellainiho, Danny Welbeck sa s koncovkou nepáral a z dobrých dvadsiatich piatich metrov vyprášil rukavice de Geu.
68'
Prehupli sme sa do druhej polovice druhého polčasu. Bude Arséne Wenger pri svojej poslednej návšteve na Old Trafford v pozícii kouča Arsenalu brať body, alebo nie?
67'
Bolo to tesné, no Rashford bol s loptou mimo vymedzené územie. Fanúšikovia ocenili tento prienik búrlivým potleskom.
66'
Martial po svojom príchode okamžite zapojený do útoku, jeho kolmica na Rashforda bola prisilná.
64'
Striedanie v tíme Arsenal FC: z ihriska odchádza Sead Kolašinac, prichádza Nacho Monreal.
64'
Striedanie v tíme Manchester United: z ihriska odchádza Jesse Lingard, prichádza Marouane Fellaini.
Striedanie v tíme Manchester United: z ihriska odchádza Ander Herrera, prichádza Anthony Martial.
64'
Striedanie v tíme Arsenal FC: z ihriska odchádza Reiss Nelson, prichádza Danny Welbeck.
63'
Schyľuje sa nám k trom striedaniam. Zdravotné problémy má Sead Kolašinac, ktorý bude nahradený Monrealom.
62'
Kombinácia Red Devils zahnala hostí až pred svoju šestnástku, uvidíme rohový kop.
61'
Nepodarená kontra aj od Arsenalu. Pridlhá prihrávka Maitlanda-Nilesa našla Mchitarjana nepripraveného.
60'
Kamera si vyberá Francúza Anthonyho Martiala. Krídelník Manchestru nemá prednosť pred Alexisom, Lingardom či Rashfordom, aj preto sa čoraz častejšie spomínajú špekulácie o jeho odchode z Británie. Práve on by mohol oživiť mierne pasívnu ofenzívu United v dnešnom meraní síl.
59'
Fanúšikovia na Old Trafford mlčia, dnes tá atmosféra za veľa nestojí.
58'
Veľmi zlé rozohranie štandardky od Xhaku, David de Gea pošle loptu do stredu poľa.
57'
Nevyberaný zákrok Younga na bývalého spoluhráča. Mchitarjan pocítil tvrdosť skúseného reprezentanta Anglicka.
56'
Celok z Londýna po vyrovnaní ožil a dostáva sa do ďalšieho ataku.
55'
Mchitarjan mohol dokonca otočiť stav duelu, to by však jeho technický pokus nesmel vyletieť tak vysoko.
54'
Hostia center ubránili, menšie problémy má Granit Xhaka, ktorý s grimasou iba ťažko vstáva z trávnika.
53'
Alexis Sánchez vracal loptu do ohňa z pravého krídla, k half-voleju sa dostal Ashley Young. Zrazená strela, nasleduje roh.
51'
Arsenal FC dal gól! Hrúbka Matića s Herrerom stojí domácich gól. HENRICH MCHITARJAN sa dostal k lopte a koncovkou spoza Victora Lindelöfa vyrovnáva presne mierenou ranou k tyči na 1:1. Armén sa zachoval s rešpektom voči svojmu bývalému klubu a gól neoslavoval.
50'
Avizované striedanie je skutočnosťou, Romelu Lukaku v stretnutí dohral, na jeho miesto prichádza Marcus Rashford.
48'
Na zem si sadol Lukaku po faule Gréka Mavropanosa. S Belgičanom to nevyzerá vôbec dobre a José Mourinho už chystá striedanie.
47'
Rozbehnutý Ainsley Maitland-Niles bol pripravený na strelu, v poslednom okamihu ho zblokoval Smalling.
46'
Victor Lindelöf sa ihneď po výkope vybral na výlet, no narazil na protihráča a stratil loptu. Jeho chybu musel hasiť taktickým faulom Ander Herrera.
46'
Začal sa druhý polčas.
V nie príliš záživnom stretnutí medzi Manchestrom United a Arsenalom Londýn vedú domáci po pohotovom zakončení Paula Pogbu zo 16. minúty.

Druhý polčas sa začne približne o 18:32.
45+1'
Prvý polčas sa skončil.
45+1'
V šestdesiatich sekundách cez čas sme boli svedkami nepresného centra Andera Herreru a faulu Lingarda na Xhaku.
45+1'
Nadstavuje sa jedna minúta.
45'
Loptu zblokoval na hranici šestnástky Konstantinos Mavropanos, hoci sa zdalo, že si trochu pomohol rukou.
44'
Domáci sa nadýchli ešte na jeden atak, ako dopadne?
43'
Reiss Nelson sa nejakým spôsobom dostal do hlavičkového zakončenia po ďalšom z centrov sprava. Bola to ale hlavička zo záklonu, bez šance na úspech.
42'
Zle zahraná štandardná situácia, Herrera loptu v hre neudržal...
41'
Ospina nečakal koncovku Younga z takého uhla a mohol za to pykať. Lopta opečiatkovala brvno, od ktorého sa odrazila späť do hry. Pri lopte sa ocitol opäť Young, toho ale fauloval Bellerín. Uvidíme štandardku.
40'
Už sa blížime k prestávke, ktorá by mohla tomuto duelu pomôcť. Arsenal v postupných útokoch stále vygumovaný.
38'
Lopta sa len tak odrážala medzi obrancami Arsenalu a Lukakuom, až sa útočník United odhodlal k zakončeniu. To bolo zblokované, David Ospina si celú situáciu postrážil.
37'
Naozaj neviem, čo povedať na protiútoky domácich. Ďalšia zahodená príležitosť na brejk, Lingard ako cez kopirák dohnal Lukakua k zúfalstvu. Vzápätí sa Mchitarjan pohral s Youngom a Pogbom, dvojica skončila zosmiešnená na zemi.
36'
Malo byť vyrovnané, avšak ani hviezdy hostí nepremieňajú šance. Bellerín našiel hlavu Aubameyanga v šestnástke, no hlavička bola z kategórie slabých a nepresných...
35'
Red Devils kontrolovali loptu na vlastnej polovici až do chyby Valenciu. Arsenal sa tak poľahky dostal k novému útoku.
33'
Škoda zlej prihrávky Lingarda, črtalo sa prečíslenie traja na dvoch. Lingard pridal zbytočnú razanciu do prihrávky, čím vyhnal Lukakua z ideálnej pozície na center.
32'
Toto mohlo vyjsť Bellerína riadne draho. Španiel so snahou o odkopnutie lopty neuspel, na ňom bol nalepený Pogba. Rýchly pravý obranca svoje zaváhanie stihol napraviť včas.
31'
Polhodina duelu ubehla priam bleskovo, chýbajú nám ale priame strely na bránu.
30'
Valencia hľadal krížnym pasom Alexisa, lopta ale šla ďalej. Young sa zapojil do boja o loptu, univerzál v službách United si pomohol faulom.
29'
Na prelome minút sme videli strelecký pokus Lingarda spoza šestnástky, lopta ale trafila iba protihráča.
28'
To sú premárnené príležitosti. Hoci proti Manchestru nehrá najsilnejšia zostava Arsenalu, hostia sa dostávajú do šancí až priľahko. Héctor Bellerín mal dostatok priestoru na pravej strane, no polovysoký center putoval iba k de Geovi.
27'
Pierre-Emerick Aubameyang sa až priľahko dostal k lopte a možnému zakončeniu. Veľmi rýchlo ho ale obsadila kompletná obranná štvorica United, loptu získal až Herrera.
26'
Pád Mchitarjana aj Maitlanda-Nilesa možno zaváňal penaltou, Kevin Friend ale pri oboch situáciach rozpažil.
25'
Exekúcie sa ho chopil Paul Pogba, Francúz nastrelil iba hráčov v múre. Za loptou utekal rozbehnutý Alexis Sánchez, píska sa však ofsajd.
24'
Prvý raz sa žltí. Zaslúžil sa o to Granit Xhaka stiahnutím Lingarda na zem. Nasleduje priamy kop.
23'
Zaujímavá štatistika. Pokiaľ strelil Manchester United v tejto sezóne Premier League gól ako prvý, zakaždým zvíťazil. Konkrétne v devätnástich prípadoch.
22'
Paul Pogba prešiel individuálne cez dvojicu protivníkov, nakoniec sa bude iba vhadzovať.
21'
Nepresné prenesenie hry na Valenciu, stretnutie nemá až taký náboj, aký by sa možno dal očakávať.
20'
Razom mohlo byť vyrovnané! Priamočiara akcia hostí, Ainsley Maitland-Niles pätičkou našiel Henricha Mchitarjana, ktorý iba o necelý pol meter míňa ľavú žrď domácej brány.
19'
Armén môže pokračovať v zápase, domáci vyťahujú vyšší pressing, s ktorým si Arsenal vie dať rady.
18'
Na trávniku zostáva ležať Mchitarjan. Ten si drží členok po nedovolenom zákroku Younga.
16'
Zisk lopty v strede poľa, rýchly brejk a center Lukakua na Sáncheza. Úplne voľný Čilan trafil iba Bellerína, od ktorého sa lopta odrazila do tyče a potom späť do hry. Na dorážku bol pripravený PAUL POGBA, ktorý s pokojom poslal loptu do siete.
15'
Reiss Nelson to skúsil vziať na seba. Prienik cez dvoch hráčov Manchestru zakončil mladík strelou k bližšej tyči, David de Gea nemal problémy so zákrokom.
14'
Červení diabli zatlačili svojho súpera na jeho vlastnú polovicu, centrované lopty však nie sú dostatočne presné.
13'
To isté môžeme konštatovať aj o futbalistoch United, cestu do obrany sa aktuálne snaží nájsť Valencia s Lingardom.
12'
Pomalší úvod duelu. Arséne Wenger dal šancu mnohým mladým hráčom, v útoku to je ale od družiny Francúza príliš statické.
10'
V dnešnom zápase modrý Arsenal nevymyslel absolútne nič, rozohrávať bude Smalling.
9'
Čas na obranu aj pre United, domáci teraz vyčkávajú na to, čo predvedia hostia z hlavného mesta Anglicka.
8'
Arsenal sa ubránil, odrazená lopta sa ale dostala k Lindelofovi. Švéd napriahol z veľkej vzdialenosti. So šťastím sa dostal do možnosti na odcentrovanie lopty Lingard, ktorý ale našiel iba telo obrancu, respektíve rukavice Ospinu.
8'
Sead Kolašinac ustál súboj s Lukakuom, Manchester získal rohový kop, zahrá ho Lingard.
7'
Rýchly atak Bellerína po pravom krídle, následný center do pokutového územia skončil v náručí jeho krajana de Geu.
6'
The Gunners si zatiaľ dávajú pozor na kombinácie futbalistov United.
5'
Henrich Mchitarjan nastupuje proti svojim bývalým spoluhráčom po prvý raz od prestupu do Londýna. Jeho nakopnutá lopta skončila na kopačke Victora Lindelöfa.
4'
Manchester mohol bleskovo vyhrávať. Obrovská hrúbka obrancov Arsenalu, ktorí neodkopli loptu ďaleko od šestnástky. Prišla spätná prihrávka do veľkého vápna na Paula Pogbu, Francúz ale zazmätkoval a v rýchlosti trafil loptu veľmi zle. Škoda, takéto príležitosti sa musia premieňať.
3'
Smalling avizuje ofsajd Aubameyanga, ten sa nepískal. Hostia prišli o loptu, chcel to vynahradiť Xhaka, no len fauloval Herreru.
2'
Domáci sa okamžite ustálili na polovici Arsenalu a postupne kombinujú.
1'
Stretnutie sa práve začalo.
Ako sa dalo očakávať, Arsenal dnes šetrí viacerých kľúčových hráčov. Medzi nimi nechýbajú mená ako Čech, Ozil, Lacazette, Monreal, Ramsey, Wilshere či Koscielny. Do zostavy sa naopak po zranení vrátil Mchitarjan, s veľkou pravdepodobnosťou ale nevydrží odohrať plnú minutáž.
Úvodné zostavy:

Manchester United: de Gea – A. Valencia, Lindelöf, Smalling, Young – A. Herrera, N. Matić, P. Pogba – Lingard, R. Lukaku, Alexis Sánchez.
Náhradníci: Pereira – Rojo, Mata, Martial, Rashford, McTominay, Fellaini.

Arsenal FC: Ospina – Bellerín, Mavropanos, Chambers, Kolašinac – Maitland-Niles, Xhaka – Mchitarjan, Nelson, Iwobi – Aubameyang.
Náhradníci: Čech – Holding, Monreal, Welbeck, Nketiah, Osei-Tutu, Willock.

Rozhodca: Kevin Friend.

Aj Red Devils sú ešte v hre o jednu trofej. Tím Josého Mourinha sa dostal do finále FA Cupu po triumfe v semifinále nad Tottenhamom 2:1, finále je na programe 19. mája v slávnom Wembley.

V domácej súťaži patrí Manchestru United priebežná druhá priečka so ziskom 74 bodov. O víťazovi celej ligy bolo rozhodnuté prakticky niekoľko týždňov dozadu, hrá sa tak už iba o druhé miesto. United majú náskok dvoch bodov na tretí Liverpool, ten však má na konte o dve odohraté stretnutia naviac. Rovnaký počet duelov síce odohral Tottenham, Spurs ale strácajú na červenú časť Manchestru bodov šesť. Červení diabli sa môžu pochváliť pozitívnym skóre 65:26 a zároveň druhou najlepšou obranou v Premier League.

Čo sa týka zostavy, do stretnutia môže podľa výrokov Josého Mourinha nastúpiť každý hráč z poľa. Iné je to ale u brankárov, keď už niekoľký týždeň po sebe nebude kryť chrbát de Geovi zranený Sergio Romero, ale pravdepodbne Joel Pereira.
Arsenal FC

Fanúšikov Arsenalu už nezaujíma to, či ich klub skončí piaty, šiesty alebo siedmy. Kanonieri sa totiž nachádzajú v semifinále Európskej ligy, ktorej víťaz postúpi do Ligy majstrov priamo, teda bez nutnosti vybojovania miestenky vo svojej domácej lige. Úvodný duel proti Atléticu Madrid sa ale zverencom francúzskeho manažéra nevydaril. Na Emirates Stadium síce Arsenal viedol 1:0 zásluhou Lacazetta a aj vďaka vylúčeniu hosťujúceho Vrsajlka, no štadión zarmútil vyrovnávajúci gól Griezmanna na 1:1. Aj preto bude mať v domácej odvete lepšiu východiskovú pozíciu španielsky celok.

Arsenalu patrí v Premier League priebežná šiesta priečka šesť bodov za piatou Chelsea. Strata na štvrtý Tottenham nabrala hranicu jedenástich bodov. Naposledy The Gunners zvíťazili doma nad West Hamom 4:1, týždeň predtým ich ale v Newcastli takmer dokonale vygumoval slovenský gólman Martin Dúbravka, ktorý bol strojcom víťazstva 2:1.

Arsene Wenger sa na Old Trafford bude musieť zaobísť bez Mchitarjana, ktorý do londýnskeho mužstva prestúpil práve z United. Mimo hry je taktiež Egypťan Elneny. Pozitívne správy prichádzajú ohľadom Španiela Cazorlu, ktorý je (bol) mimo hry od októbra 2016, avšak vo štvrtok už trénoval na ihrisku pred spomínaným zápasom Arsenalu s Atléticom.
Vážení diváci, vitajte pri priamom textovom prenose zo zápasu 36. kola anglickej Premier League. V tento deň zavíta Arséne Wenger poslednýkrát na Old Trafford v pozícii kouča Arsenalu. Podarí sa The Gunners obrať o body Manchester United, alebo domáci potvrdia rolu favorita?

Stretnutie sa začne o 17:30.