Miami Open 2017: Federer – Nadal (2:0)

ATP / MUŽI 02 apríla, 2017
ATP World Tour Masters 1000 Miami Open 2017, USA (finále) tvrdý povrch

Roger Federer triumfoval tretíkrát v kariére na prestížnom turnaji ATP v Miami. Vo finále si poradil so Španielom Rafaelom Nadalom v dvoch setoch 6:3, 6:4 a získal už svoj 91. titul na profiokruhu.

Muži – dvojhra – finále:

Roger Federer (4-Švajč.) – Rafael Nadal (5-Šp.) 6:3, 6:4

– Federer prestrieľal Nadala 29:15 na víťazné údery, lepší bol aj v štatistike nevynútených chýb 19:23

– po svojom 1. podaní vyhral 87 percent výmen

– vo vzájomnej bilancii s Nadalom znížil na 14:23, vyhral štvrtýkrát za sebou

– v Miami sa začala písať v roku 2004 história vzájomných zápasov tejto dvojice

– Nadal prehral aj 3. tohtoročné finále

Titul z Miami je už 91. v kariére Rogera Federera. Sunshine Double, ako sa hovorí víťazstvu v Indian Wells a Miami, dosiahol tretíkrát v kariére. Predtým uspel v sezónach 2005 a 2006.

Muži – dvojhra – semifinále:

Roger Federer (Švaj.-4) – Nick Kyrgios (Aus.-12) 7:6 (9), 6:7 (9), 7:6 (5) za 191 minút
Rafael Nadal (Šp.-5) – Fabio Fognini (Tal.) 6:1, 7:5 za 91 minút

Bilance vzájemných zápasů

Právě v Miami odehráli věční rivalové první dva vzájemné zápasy. V prvním měření sil, před dlouhými třinácti lety, zde Nadal porazil Švýcara ve dvou setech. Od té doby se utkali v dalších pětatřiceti zápasech! Hned třiadvacet zápasů ovládl Španěl, naposledy se radoval před třemi lety na Australian Open. Poslední čtyři zápasy však opanoval Švýcar, který bude i dnes mírným favoritem.

Roger Federer

Osmnáctinásobný grandslamový vítěz se po zranění kolene vrátil na kurty ve fantastické formě. Od začátku roku 2017 prohrál jen dva zápasy. Na Hopman Cupu podlehl v tiebreaku třetího setu vycházející hvězdě Alexandru Zverevovi z Německa. Druhou porážku musel Švýcar skousnout dubajském osmifinále, když překvapivě vypadl s Rusem Donskoje, také v rozhodujícím gemu třetího setu. Na svém kontě má ale dva nejprestižnější tituly prozatímní sezony. Právě výhrou nad dnešním soupeřem završil putování na Australian Open, kde si připsal rekordní osmnáctý grandslam. Také v Indian Wells byl Federer bezkonkurenční, za šest zápasů neztratil ani set a mohl se radovat již ze svého pátého vítězství na tomto turnaji.

V Miami nepoznal hořkost prohry „jen“ ve dvou ročnících. V roce 2005 přehrál ve finále právě Nadala. O rok později nedal šanci Ivanu Ljubičičovi. Naposledy startoval Federer v Miami před třemi lety, ale již ve čtvrtfinále nestačil na Keie Nišikoriho.

Letos si Švýcar vytvořil v Miami auru neporazitelnosti. Ve čtvrtfinále musel dokonce proti Berdychovi odvracet dva mečboly. Ani semifinále nebylo pro Federera rozhodně snadnou záležitostí. Ve fantastickém zápase přemohl Nicka Kyrgiose až v tiebreaku třetího setu. Právě tiebreaky jsou jeho silnou zbraní, v pěti zápasech v Miami se dostal rovnou sedmkrát do tiebreaku a hned šestkrát z něj odešel vítězně.

Rafael Nadal

Španělská tenisová hvězda letos na svůj první titul ještě čeká. Dostal se však hned dvakrát do finálového střetnutí. Na Australian Open podlehl v pátém setu dnešnímu soupeři. V mexickém Acapulcu byl ve finále pasován do role velkého favorita, ale Samu Querreymu nedokázal sebrat ani set. S letošním Indian Wells se musel rozloučit již ve čtvrtfinále, když nestačil na pozdějšího vítěze, Rogera Federera.

Také v Miami čeká na svůj první triumf. Byl tady hned čtyřikrát ve finále, ale ještě ani jednou z něj neodešel jako vítěz. V roce 2005 ho o prvenství připravil Federer, o tři roky později Nikolaj Davyděnko. Poslední dva finálové zápasy ho přehrál Srb Djokovič, naposledy to však bylo před třemi lety.

Letos měl Nadal o poznání snadnější cestu do finále, než jeho dnešní soupeř. Jediné překvapení připravil Španělovi Philipp Kohlschreiber, který mu ve třetím kole sebral první sadu kanárem. Ani v semifinále neměl Nadal problémy, s Italem Fogninin zatočil za devadesát minut hry.