WTA Rím 2018: Simona Halep – Elina Svitolina 0:2 (finále)

WTA / ŽENY máj 20, 2018
Internazionali BNL d'Italia. Roma 2018, Taliansko (antuka)

Rome Masters je každoročný tenisový turnaj, ktorý sa hrá talianskom Ríme. Súťaž mužov je súčasťou ATP Masters Series programu turnajov ATP. Súťaž žien je turnaj typu Tier 1 na okruhu WTA. Tieto dva oddelené turnaje sa v súčasnosti hrajú v máji na antuke. Podujatie bolo v minulosti známe aj pod menom Italian Open. Jeho súčasný sponzorský názov je Internazionali BNL d’Italia.

Ukrajinská tenistka Jelina Svitolinová sa stala víťazkou dvojhry na antukovom turnaji WTA v Ríme.

Ženská dvojhra finále

Simona Halep (Rou) – Elina Svitolinova (Ukr) 0:6 4:6

WTA RímFinále
nedeľa 20.05.2018 o 13:07
Halepová
0:2
0:6, 4:6
Koniec
Svitolinová
Online prenos
Elina Svitolinová obhájila loňský triumf na turnaji v Římě. Ve finálovém duelu přejela světovou jedničku Simonu Halepovou ve dvou setech!

Třiadvacetiletá Ukrajinka vletěla do zápasu jako uragán. Za devatenáct minut získala první sadu bez ztráty jediného gemu. Simona Halepová neměla v prvním dějství vůbec žádnou šanci proti bezchybně hrající soupeřce. Ve druhém setu se sice hra vyrovnala, ale jediný brejkbol využila znovu Svitolinová, sama Halepová si ani jeden ani nevytvořila a tak se ze zisku trofeje může radovat Svitolinová.

Po triumfech v Brisbane a Dubaji přidává Elina Svitolinová do své sbírky třetí letošní titul. Pro Halepovou to je naopak druhá prohra ve finálovém duelu v aktuální sezoně.
Konec zápasu
Ani tentokrát se nepodařilo světové čtyřce poslat podání přesně do vymezeného prostoru. Delší výměna od základní lajny končí nevynucenou chybou Halepové do sítě a finále končí! Elina Svitolinová může stavit zisk již třetího titulu v letošním roce.
30-40
Po druhém podání se držela Halepové ve výměně od základní lajny. Ukrajinka zariskovala forhendem po lajně, ale míček vylétl znovu jen do autu.
15-40
Svitolinová podpořila milimetrový první servis do rohu kurtu parádním forhendem mimo dosah soupeřky. Dva mečboly!
15-30
I nyní se muselo hrát po druhém servisu. Svitolinová se i tak dostala do dobré pozice, ale podobně jako před chvílí Rumunka poslala míček těsně mimo dvorec.
0-30
Svitolinová napálila první podání jen do pásky. Po druhém servisu přišel nebezpečný return křížem, tím se dostala Halepová do výhodné pozice, ale nedokázala jí využít. Nepřesný bekhend posílá fiftýn na konto Ukrajinky.
0-15
Elina Svitolinová po hodině hry podává na zisk trofeje! Třiadvacetiletá Ukrajinka začíná aktivní hrou od základní lajny.
4:5
Konec přestávky, podávat bude Elina Svitolinová.
4:5
Následuje přestávka a výměna stran.
4:5
Tentokrát útočila Ukrajinka. Když už se zdálo, že už je Halepová mimo hru, tak vytáhla neskutečný úder po lajně. Gem tak jde na stranu světové jedničky.
A-40
Svitolinová byla pod tlakem po prvním podání. Na skvěle umístěný forhend po lajně už dosáhnout nedokázala.
40-40
Svitolinová si ještě vybojovala pokračování gemu. Na vynikající return pod nohy nedokázala Halepová reagovat. Shoda.
40-30
Delší výměna od základní lajny byla dlouho v rukách světové jedničky. Halepová určovala tempo výměny a nakonec také sama zakončila vynikajícím bekhendem.
30-30
Elina Svitolinová returnovala jen do pásky. Míček se od ní odrazil jen zpět na polovinu Ukrajinky.
15-30
Ani nyní se Halepová netrefila prvním servisem do kurtu. Svitolinová rychle přispěchala k síti a volejem si připravila pozici pro zakončení.
15-15
Tentokrát ale první podání světové jedničce nezafungovalo. Svitolinová boduje po umístěném bekhendu do rohu kurtu.
15-0
Simona Halepová podává proti ztrátě celého finálového zápasu. Na úvod veledůležité hry si poradila s nebezpečným returnem po lajně a následně sama zakončila.
3:5
Těsný aut prvního servisu do středu kurtu. Po druhém podání přišel jen lehký return, toho využila Svitolinová k ukončení výměny i celého gemu.
30-40
Navíc světová čtyřka přidává také přímý bod po servisu do středu kurtu.
30-30
Svitolinová nepřipouští brejkboly po přechodu k síti a po druhém voleji mimo dosah soupeřky.
30-15
Svitolinová nedokázala výměnu ukončit po prvním podání a poté se už dostala ke slovu Halepové a její milimetrový forhend po lajně.
15-15
I nyní byla Svitolinová jasně aktivnější tenistkou na dvorci. Halepová se ale dokázala z tlaku vymanit a zakončit další parádní výměnu nechytatelným bekhendem.
0-15
Ukrajinská tenistka zahajuje další gem aktivní hrou od základní lajny a ziskem fiftýnu po chybě soupeřky.
3:4
Konec přestávky, podávat bude Elina Svitolinová.
3:4
Následuje přestávka a výměna stran.
3:4
Simona Halepová odvrátila hned tři brejkboly v tomto gemu. Na závěr sedmé hry ve druhém setu vystřihla eso do středu kurtu a ještě se drží v zápase.
A-40
Halepová napálila první podání do sítě. Svitolinová tentokrát nebyla tak agresivní a toho hned využila světová jednička z zisku fiftýnu.
40-40
Elina Svitolinová riskovala returnem křížem. Míček musela ještě překontrolovat umpirová rozhodčí, ale je z toho aut.
40-A
Halepová opět byla aktivnější hráčkou od základní lajny. Svitolinová ale najednou změnila rytmus výměny forhendem do rohu kurtu a poté zakončila po přeběhu blíže k síti bekhendem. Brejkbol.
40-40
Tentokrát útočila ze středu kurtu také Halepová. Svitolinová se dokázala skvěle udržet ve výměně, vracela nemožné údery z nemožných pozic, ale nakonec tlaku soupeřky podlehla. Parádní výměna z obou stran. Shoda.
30-40
Simona Halepová netrefila ani proti brejkbolu první podání. Svitolinová neskutečně agresivně přecházela k síti, ale v jasné pozici chybovala volejem do autu.
15-40
Ani nyní se nepodařilo první podání. Svitolinová měly výměnu pod kontrolou, forhendem po lajně si vybojovala velice snadno dva brejkboly.
15-30
Halepová se musela obejít bez prvního podání. Na to druhé útočila Svitolinová returnem na tělo soupeřky, poté skvěle přeběhla k síti a vše zakončila volejem.
15-15
Teď už ale riskantní return Ukrajinky spadl do kurtu.
15-0
Těsný aut Svitolinové po returnun po lajně.
2:4
Svitolinové se přestává dařit první podání. Ani s druhým servisem si ale Halepová neporadila.
15-40
Nyní Halepová vytáhla přesný return po lajně a na něj nedokázala zareagovat ani Ukrajinka.
0-40
Svitolinová trefila prvním servisem jen síť. Po druhém podání přišel prudký return na základní lajnu. Ukrajinka i tak dokázala soupeřku rozběhat a Halepová opět v nouzi chybuje.
0-30
Halepová předvedla povedený return křížem, poté se ale musela bránit daleko za základní lajnou. Dlouho držela krok se soupeřkou, ale nakonec napálila míček do sítě.
0-15
Elina Svitolinová přidala kvalitní podání, to podpořila také vynikajícím přechodem k síti a vítěznou smečí.
2:3
Konec přestávky, podávat bude Elina Svitolinová.
2:3
Simona Halepová si vybírá čas na ošetření a mizí s lékaři do útrob stadionu. Přestávka mezi gemy se tak lehce protáhne.
2:3
Následuje přestávka a výměna stran.
2:3
Halepová vyhodila první podání mimo vymezené území. Po tom druhém se Ukrajinka natahovala pro return, ale ten poslala jen do zámezí. Čistá hra také pro světovou jedničku.
40-0
Tentokrát už se muselo hrát po druhém servisu. Svitolinová určovala tempo výměny, k síti si došla pro finální úder, ale ten těsně vyletěl z kurtu.
30-0
Svitolinová zatlačila returnem po lajně, Halepová se udržela ve hře, poté doběhla také kraťas a na konec výměnu skvěle umístila míček do opuštěné části kurtu.
15-0
Halepová také přidala povedený přechod k síti.
1:3
Tentokrát se už hrálo od základní lajny. Svitolinová se dokázala ubránit prvotnímu tlaku a poté zakončila forhendem. Brejk je potvrzen čistou hrou.
0-40
Také nyní se Halepová nedostala do výměny, return vyhodila daleko mimo dvorec.
0-30
Svitolinová přidala na servisu k boční lajně také úspěšný přeběh k síti.
0-15
Elina Svitolinová může i ve druhé sadě potvrdit brejk a dostat se do vedení o dva gemy. Sympatická Ukrajinka začíná důležitý gem přesnou hrou od základní lajny.
1:2
Konec přestávky, podávat bude Elina Svitolinová.
1:2
Následuje přestávka a výměna stran.
1:2
Simona Halepová musela hrát proti brejkbolu přes druhé podání. Svitolinová zatlačila returnem pod nohy a s tím se již Rumunka nevypořádala.
40-A
Svitolinová byla za koncovou lajnou pod tlakem, musela se bránit agresivní hře rumunské tenistky. Svitolinová ustála i přechod soupeřky k síti, dokázala jí přelobovat a poté v nejdelší výměně zápasu zakončila forhendem.
40-40
Tentokrát se již Rumunka nemohla spolehnout na první podání. To druhé uklidila Svitolinová returnem nechytatelně do rohu kurtu. Shoda.
40-30
Svitolinová zareagovala na prudké první podání přesným returnem. Po delší výměně přichází nevynucená chyba ukrajinské tenistky do autu.
30-30
Halepová jen těsně minula první podání do středu kurtu. S tím druhým si Svitolinová poradila bez potíží. Od základní lajny se přesunula Ukrajinka k síti a volejem srovnává stav třetího gemu druhé sady.
30-15
Světové jednička se musela znovu bránit. Tentokrát ale Svitolinové vyletěl z kurtu nepřesný bekhend.
15-15
Halepová rozdávala přesné údery k postranním lajnám, nakonec přešla k síti a volejem zakončila rychlou výměnu.
0-15
Simona Halepová zatlačila soupeřku prvním servisem. Následně ale Svitolinová vytáhla parádní kraťas a dostává se do vedení.
1:1
Elina Svitolinová zakončuje zatím nejtěsnější gem při vlastním podání přímým bodem.
40-A
Halepová byla opět pod velkým tlakem. Svitolinová přešla sebevědomě k síti a snadno zakončila po odrazu míčku od země.
40-40
Už to vypadalo na eso z prvního podání, ale umpirová rozhodčí ukazuje Ukrajince aut. Musela se tak bojovat po druhém servisu. Svitolinová určovala ráz výměny, ale poslední slovo měla Rumunka a její vítězný bekhend po lajně. Shoda.
30-40
Ukrajinská tenistka přidává přímý bod po dělovém servisu do středu kurtu.
30-30
Svitolinová přidává další nevynucenou chybu od základní lajny a najednou je srovnáno.
15-30
Svitolinová si opět připravila výměnu prvním servisem. Halepová se dokázala ubránit a poté už přišla chyba Ukrajinky.
0-30
I nyní zafungovalo první podání. Halepové se zmohla jen na přetažený return do autu.
0-15
Elina Svitolinová zahajuje představení na servisu přímým bodem.
1:0
Svitolinová byla aktivnější hráčkou, tlačila soupeřku ze strany na stranu, ale při finálním bekhendu po lajně trefila jen pásku. Halepová získává vůbec první gem v zápase.
40-30
Halepové se nedaří první podání. Stejně tak i to druhé. Po dvojchybě je sníženo.
40-15
Přestřelka od základní lajny tentokrát končí chybou Ukrajinka. Jedna z mála nepřesností vítězky prvního setu.
30-15
Simona Halepová netrefila první podání do dvorce. Svitolinová útočila returnem po lajně, ale na soupeřku nevyzrála. Ukrajinka riskovala i bekhendem do rohu kurtu, ale dvorec těsně minula.
15-15
Delší výměna od základní lajny končí nevynucenou chybou Halepové do sítě.
15-0
Do druhého setu vstupuje na servisu Simona Halepová. Světová jednička začíná přímým bodem po podání ven z kurtu.
0:6
Na první sadu potřebovala Elina Svitolinová jen devatenáct minut! Na závěr úvodního dějství přidala povedené první podání k boční lajně a vítězný bekhend k opačné straně.
15-40
Elina Svitolinová jen těsně minula boční lajnu prvním servisem. Halepová se přesunula k síti, ale v jasné pozici netrefila prázdný dvorec. Dva setboly.
15-30
Ani nyní se nepodařilo první podání dostat do kurtu. Halepová útočila po returnu do středu kurtu, rozběhala si soupeřku, ale Svitolinová dokázala skvěle vracet a nakonec ukončila výměnu forhendem do rohu kurtu.
15-15
První podání zastavila páska sítě. Druhý servis odhodila páska jen do autu.
0-15
Elina Svitolinová může po patnácti minutách zakončit první sadu při vlastním servisu. Ukrajinka začíná výbornou hrou od základní lajny.
0:5
Konec přestávky, podávat bude Elina Svitolinová.
0:5
Následuje přestávka a výměna stran.
0:5
Svitolinová určovala hru od základní lajny, poté změnila tempo výměny kraťasem a na to již Halepová neodkázala reagovat. Destrukce světové jedničky pokračuje.
15-40
Na dvojchybu ale světová jednička odpovídá přímým bodem po servisu do středu kurtu.
0-40
Simona Halepová navíc předvídá také dvojchybu a jsou tady další tři brejkboly pro Ukrajinku.
0-30
Naopak Svitolinové spadne do kurtu úplně všechno. Mistrovský return křížem.
0-15
Simona Halepová se zatím nemůže dostat do tempa. Nepřesný úder po returnu pod nohy.
0:4
Svitolinová nedostala první podání do kurtu. Po druhém servisu byla aktivnější Ukrajinka a znovu po zásluze získává gem.
0-40
Halepová se držela ve hře od základní lajny. Světové jedničce pomohla páska, ale Svitolinová byla u sítě včas a poté vyhrála i přestřelku u sítě.
0-30
Halepová napálila míček z returnu jen do pásky.
0-15
Elina Svitolinová může potvrdit již druhý brejk v prvním setu při vlastním servisu. Třiadvacetiletá Ukrajinka začíná přesnou hrou od základní lajny.
0:3
Konec přestávky, podávat bude Elina Svitolinová.
0:3
Následuje přestávka a výměna stran.
0:3
Svitolinová stačila vracet údery k postranním lajnám. Když se podařilo Ukrajince stabilizovat hru, tak vytáhla nechytatelný vítězný forhend a už to je o tři gemy!
30-40
I nyní se podařilo první podání. Halepová se však nevypořádala s returnem pod nohy a je tady další brejkbol.
30-30
Halepová ale odpovídá ve velkém stylu. Eso do středu kurtu.
15-30
Simona Halepová opět chybuje od základní lajny do autu a dostává se pod tlak při vlastním servisu.
15-15
Nyní už se hrálo od základní lajny. Aktivnější hráčkou byla Svitolinová, která si soupeřku přitáhla k síti, poté jí Halepové trefila přesně do rakety a míček končí mimo dosah světové jedničky.
15-0
Halepové se opět nepodařil první servis. Na ten druhý ale reagovala Svitolinová jen přetaženým returnem.
0:2
Ani tentokrát první podání nezafungovalo. Po druhém servisu ven z kurtu byla Halepová ve hře, ale ne příliš dlouho. Svitolinová vytáhla parádní vítězný bekhend po lajně a brejk je potvrzen.
30-40
Simona Halepová se tentokrát udržela ve výměně lehkým returnem do středu kurtu. Svitolinová při snaze ukončit výměnu chybuje do sítě.
15-40
Světová čtyřka musela použít jen druhé podání. I to ale na Halepovou stačilo.
15-30
Svitolinová si vytvořila tlak tvrdým servisem do středu kurtu. Nakonec zakončila Ukrajinka výměnu bezchybným bekhendem.
15-15
Svitolinová netrefila první podání do středu dvorce. Po druhém servisu přišel tvrdý return, na který už nedokázala Ukrajinka odpovědět přesným bekhendem.
0-15
Elina Svitolinová může hned při svém prvním představení na servisu potvrdit brejk z předešlého gemu. Halepová v náběhu k síti chybuje přípravným úderem do pásky.
0:1
Halepová trefila tvrdé první podání, poté rozběhala soupeřku ze strany na stranu. Přišla blíže k síti, chtěla ukončit výměnu kraťasem, ale Svitolinová byla připravena a proměnila nabídnutou šanci.
30-40
Simona Halepová musela hrát proti brejkbolu jen přes druhé podání. Svitolinová riskovala na returnu, ale míček napálila do pásky.
15-40
Tentokrát byla pod tlakem Halepová. V nouzi zahrála jen přetažený forhend a hned na úvod zápasu jsou tady dva brejkboly.
15-30
Simona Halepová napálila první podání jen do poloviny sítě. S druhým servisem si Ukrajinka bez problémů poradila. Halepová určovala ráz výměny, nutila soupeřku k pohybu za koncovou lajnou a nakonec zakončila forhendem po pravém kraji.
0-30
Po prvním podání tu byla další maratonská výměna od základní lajny. Svitolinová byla pod tlakem, ale dokázala se zázračně ubránit a nakonec vybojovala také fiftýn.
0-15
Do zápasu vstupuje na podání světová jednička Simona Halepová. Rumunská tenistka na úvod zvolila servis na tělo soupeřky. Delší výměnu od základní lajny ukončuje vyhozený forhend Halepové.
0:0
Utkání právě začalo.
Obě hráčky jsou již na kurtu a rozehrávají se. Los vyhrála ukrajinská tenistka, která si vybrala příjem. Servisem tak do utkání vstoupí Simona Halepová.
Bilance vzájemných zápasů

Ze šesti vzájemných střetnutí obě tenistky odešly s vítězstvím ve třech případech. V loňském roce ale Svitolinová ovládla hned tři ze čtyř zápasů, když Rumunku porazila právě ve finálovém zápase v Římě, v semifinále v Torontu a také na Turnaji mistryň. Jediné vítězství šlo na stranu Halepové ve čtvrtfinále French Open.
Elina Svitolinová

Také Ukrajinka zahájila sezonu titulem, hned v lednu dokázala ovládnout turnaj v Brisbane. Oproti dnešní soupeřce už si sáhla ale i na druhou trofej a to když nenašla přemožitelku v Dubaji. S přechodem na antuku se ale Svitolinové příliš nedařilo. Ve Stuttgartu i následně v Madridu vypadla překvapivě vždy ve druhém kole.

Římskou smůlu prolomila Svitolinová v minulém roce. Tři nepovedené turnaje na římské antuce dokázala překonat rovnou titulem. Loni zde přehrála Karolínu Plíškovou, Garbine Muguruzaovou a ve finále i Simonu Halepovou.

Také letos má na svém koně cenné skalpy. V osmifinále se dokázala oklepat po prvním setu, který ztratila 0:6 s Darjou Kasatkinovou. Následně si poradila i s Kerberovou a v semifinále poté i se skvěle hrající Anett Kontaveitovou poměrně snadno ve dvou setech 6:4 a 6:3.
Simona Halepová

Aktuální světové jednička prožívá vynikající sezonu. Až k trofeji se však prokousala jen jednou. Hned v úvodu sezony nedala soupeřkám šanci na turnaji v čínském Šen-čenu, ve finálovém klání přehrála Kateřinu Siniakovou ve třech setech. Od té doby posbírala spoustu bodů za finále na Australian Open, semifinále v Dauhá i Indian Wells, ale na další triumf zatím šestadvacetiletá rumunská tenistka čeká.

Halepová startuje v Římě již poosmé. V letech 2013 a 2015 z toho bylo "jen" semifinále. Loni už dokráčela Rumunka až těsně pod vrchol, když ve finále prohrála po třísetovém zápase s Elinou Svitolinovou.

Letos vcelku snadno postoupila až do finále, když nejprve poslala z turnaje Japonku Ósakaovou, následně jí do druhého kola nenastoupila Madison Keysová. Ušetřené síly naplno využila ve čtvrtfinále, při kterém smetla z kurtu Caroline Garcíaovou. Pořádná zkouška přišla v semifinále s Marií Šarapovovou. První sada šla na konto Rusku, Halepová se ale rozehrála na servisu a dokázala utkání otočit na svou stranu.
Krásné nedělní odpoledne, vítám všechny příznivce tenisu. Antukový turnaj WTA v Římě míří ke svému vrcholu. Ve finálovém duelu na sebe narazí Simona Halepová s Elinou Svitolinovou, tedy světová jednička proti čtvrté hráčce světového žebříčku.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.