MS 2017 v hokeji 12 mája, 2017
MS v hokeji 2017, Kolín nad Rýnom a Paríž, (5.5. - 21.5.2017)

B-skupina (Paríž):

Česko – Slovinsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Góly: 3. Řepík (Kovář, Červenka), 9. Horák (Pastrňák, Voráček), 12. Horák (Gudas, Šimek), 23. Kempný (Vrána), 48. Červenka (Kovář) – 45. Verlič (Muršak, Urbas). Rozhodcovia: Gofman (Rus.), Salonen (Fín.) – Oliver (USA), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2805 divákov.

Zostavy:

Česko: Mrázek – Šimek, Gudas, Krejčík, Jeřábek, Rutta, Kempný, Kundrátek – Voráček, Plekanec, Pastrňák – Radil, Kovář, Červenka – Řepík, Vrána, Birner – Hyka, Hanzl, Horák – Zohorna

Slovinsko: Krošelj – Kovačevič, Pretnar, Robar, Gregorc, Kranjc, Vidmar, Podlipnik, Repe – Sabolič, Tičar, Jeglič – Verlič, Muršak, Urbas – Rodman, Goličič, Ograjenšek – Pem, Mušič, Kuralt

Hlasy po zápase /IIHF, iDnes.cz/:

Jakub Voráček, kapitán ČR: „Dobre sme korčuľovali celý zápas, a to je dôvod, prečo sme vyhrali. Gólový rozdiel mohol byť aj vyšší, pokojne sme mohli zvíťaziť aj 10:2. Teraz sa musíme sústrediť na zápas s Francúzmi, proti Kanade hrali výborne, takže to bude náročný duel.“

Radko Gudas, obranca ČR: „Zhustili sme priestor pred ich bránkoviskom, naši útočníci odviedli v tomto smere dobrú prácu, dostali sa k niekoľkým dorážkam a akciám pred súperovou bránkou. Myslím si, že Slovinci na to nenašli odpoveď.“

Pred zápasom:

Česká republika v úvodnom zápase majstrovstiev podľahla obhajcom trofeje z Kanady pomerne hladko 1:4, keď jediný gól vsietil Lukáš Radil.

V druhom zápase čakali Čechov Bielorusi, favorit duelu nič neponechal na náhodu a do siete súpera nasúkal postupne šesť gólov. Puk päť krát z bránky lovil Kevin Lalande, ktorý v čase 49:37 prenechal miesto v bránke Michailovi Karnauchovovi a ten inkasoval šestnásť sekúnd pred sirénou.

Tretie vystúpenie chlapcov spoza rieky Moravy bolo ako na hojdačke. Česi zaspali úvod zápasu a s Fínskom bolo po prvej tretine 0:3. Keď rovnaký stav ukazovala svetlená kocka nad ľadom aj po druhej tretine, nikto by nevsadil na Čechov ani deravý groš. No prišiel dokonalý obrat, zápas sa dostal do predĺženia a o víťazovi napokon museli rozhodovať samostatné nájazdy. Kým Fíni nepremenili ani jeden, dva body Čechom vybojoval Litvínovčan Robin Hanzl.

Nórsko v úvode vyškolilo usporiadateľskú krajinu a pod „Eiffelovkou“ zdolalo domácich 3:2.

V druhom zápase sa Severania postavili do dráhy Helvétom. No nebol z toho vyrovnaný súboj, Švajčiarsko zvíťazilo hladko 3:0 a zo zápasu bralo všetky tri body.

V treťom zápase Nóri vygumovali z ľadovej plochy Slovincov, keď základ víťazstva položili už v prvej tretine tromi gólmi v sieti Pintarica. Konečný rezultát znel 5:1 pre Severanov a „Jegličovci“ tak budú mať plné ruky práce so záchranou.

Vo včerajšom zápase sa Česi stretli s Nórmi a diváci v riadnom hracom čase gól nevideli. O majiteľovi dvoch bodov rozhodol gólom v predĺžení Jan Kovář.

Slovinsko v úvode šokovalo hokejovú verejnosť, keď v zápase proti Švajčiarsku, v ktorom už po prvej tretine prehrávalo 0:4, dokázalo vyrovnať a zápas poslať do predĺženia. Predĺženie o víťazovi zápasu nerozhodlo a tak prišli na rad divákmi obľúbené samostatné nájazdy. Sila Slovincov v tejto disciplíne zostala zrejme v šatni a keď jediný nájazd v sérii premenil vo víťazný gól Brunner, z víťazstva sa napokon radovali Helvéti.

Vo svojom druhom vystúpení na turnaji Slovinsko hladko podľahlo hráčom Kanady a konečný výsledok znel 2:7.

V treťom dueli Slovinci nestačili na húževnatých Nórov, ktorí viedli po prvej tretine už 3:0. Pintarica v bránke síce vystriedal Kroselj, Slovinci sa už do zápasu vrátiť nedokázali a po výsledku 1:5 im v tabuľke svietila jednotka v kolónke získaných bodov.

Vo štvrtom meraní síl Slovincov čakalo Fínsko. Keď Rok Tičar v čase 45:50 vyrovnal na 2:2, Slovinci boli dva kroky k prekvapeniu. Severania však nič neponechali na náhodu a ďalšími tromi gólmi rozhodli o svojom hladkom víťazstve.

O favoritovi zápasu niet pochýb, v piatok popoludní sa budeme môcť presvedčiť, do akej miery sa Česi vysporiadajú s touto úlohou.