A-skupina: Dánsko – Taliansko (2:0)

MS 2017 v hokeji 15 mája, 2017
MS v hokeji 2017, Kolín nad Rýnom a Paríž, (5.5. - 21.5.2017)

Slovenská hokejová reprezentácia sa vyhla vypadnutiu z elitnej kategórie majstrovstiev sveta.

Po pondelku je totiž isté, že spolu so Slovincami o úroveň nižšie putujú hokejisti Talianska. Tí v zápase s Dánskom prehrali 0:2 a nezískali potrebné tri body, ktoré by im zabezpečili účasť medzi najlepšou šestnástkou.

A-skupina (Kolín nad Rýnom):

Dánsko – Taliansko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 58. Hardt (Storm, Jakobsen), 59. Regin.

Rozhodovali: Fonselius (Fín.), Odinš (Lot.) – Ritter (USA), Suominen (Fín.)
Vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, 5653 divákov

Zostavy:

Dánsko: Dahm – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen, Regin – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green, Poulsen – Aagaard, Bau Hansen, Russell – Klarsko

Taliansko: Andreas Bernard – T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, S. Marchetti, Miglioranzi, Glira – Insam, Scandella, Andergassen – D. Kostner, S. Kostner, Morini, – Anton Bernard, Gander, Traversa – M. Marchetti, Goi, Lambacher

Veľmi dôležitý zápas aj z pohľadu slovenských reprezentantov, pretože ak Taliani vyhrajú v riadnom hracom čase, preskočia v tabuľke výber Zdena Cígera a zachránia sa.

Dáni ako organizátori ďalšieho šampionátu v roku 2018 zostúpiť nemôžu, takže „Čierny Peter“ by ostal v ruke Slovenska. Ako to dopadne?

Taliansko prehralo všetkých šesť doterajších zápasov v základnej skupine, má na svojom konte jediný bod a negatívne skóre 6:30. Napriek tomu stále reálne pomýšľa na záchranu v elitnej kategórii. Môže sa to stať iba v tom prípade, že Taliani vyhrajú nad Dánskom v riadnom hracom čase a Slováci podľahnú v záverečnom súboji turnaja Švédom po šesťdesiatich minútach. Hokejisti z Apeninského polostrova však musia zabudnúť na predchádzajúce negatívne výsledky. Najbližšie k víťazstvu boli hneď na začiatku MS proti Slovákom, s ktorými prehrali 2:3 po predĺžení. Potom podľahli Rusom 1:10, Lotyšom 1:2, Američanom 0:3, Švédom 1:8 a Nemcom 1:4.

Dánsko bude hrať v poslednom zápase iba o hokejovú česť. Nemá šancu postúpiť do štvrťfinále a zároveň nemôže vypadnúť z elitnej kategórie, pretože v nasledujúcom roku hostí svetový šampionát. Dáni nazbierali v doterajších šiestich dueloch na MS štyri body. Začali dvoma porážkami 0:3 s Lotyšskom a 2:7 so Spojenými štátmi americkými, no potom dokázali zdolať Slovensko 4:3 po samostatných nájazdoch. V súboji s favorizovaným Ruskom ťahali opäť za kratší koniec, keď sa zrodil výsledok 0:3. Nasledoval víťazný obrat proti Nemcom, ktorých Dánsko zdolali 3:2 po predĺžení a ďalšia prehra, tentoraz 2:4 so Švédskom.

Dáni hrali s Talianmi naposledy pred troma rokmi na MS v Bielorusku. Vtedy sa tešili reprezentanti zo škandinávskej krajiny, ktorí sa vďaka triumfu 4:1 zachránili medzi najlepšou šestnástkou sveta.