Birmingham 2018: Daria Gavrilova – Petra Kvitová (0:2)

WTA / ŽENY jún 21, 2018
Nature Valley Classic Bigmingham, Anglicko2018 (tráva)

Birmingham Classic (známy aj ako Nature Valley Classic, sponzorský názov) je ženský tenisový turnaj, ktorý sa hrá na vonkajších trávnatých kurtoch. Bude to 37. ročník podujatia a premiérový turnaj na turnaji WTA 2018. Zápasy sa hrajú v Priory klube Edgbaston v Birminghame v Anglicku v dňoch 18. – 24. júna 2018.

Obhajkyňa titulu Petra Kvitová si bez problémov poradila s Austrálčankou Dariou Gavrilovovou dvakrát 6:2 a stala sa ďalšou štvrťfinalistkou. Tam si zahrá s víťazkou duelu medzi, Juliou Görgesovou z Nemecka a Austrálčanky Ashleigh Bartyovej.

Dvojhra – osemfinále:

Barbora Strýcová (ČR) – Garbine Muguruzová (1-Šp.) 6:2, 6:4
Julia Görgesová (5-Nem.) – Ashleigh Bartyová (Austr.) 7:6 (6), 6:3
Lesia Curenková (Ukr.) – Daria Kasatkinová (6-Rus.) 1:6, 6:3, 6:3

Daria Gavrilova (Aus) – Petra Kvitová (Cze) 2:6, 2:6

WTA BirminghamOsemfinále
štvrtok 21.06.2018 o 12:43
Gavrilovová
0:2
2:6, 2:6
Koniec
Kvitová
Online prenos
Turnaj v Birminghamu pokračuje zápasem mezi Muguruzaovou a Strýcovou, k jehož sledování Vás zveme. U tohoto přenosu se s Vámi loučím a přeji příjemný den.
Cesta za obhajobou vítězství na Birmingham Classic 2018 pokračuje úspěšně. Dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová zahájila travnatou část sezony úspěšně a po domácí Kontaové poráží i naturalizovanou Australanku Dariu Gavrilovovou. Výsledek dvakrát 6:2 sice může vypadat jednoznačně, avšak zápas trval hodinu a dvacet minut a Petra rozhodně neměla jednoduchou práci.

Gavrilovová, ač se rozhodně nedá považovat za travařku, totiž hrála solidně, a vyjma velkého počtu dvojchyb držela krok. Oba sety měly velmi podobný průběh. V tom prvním se Petra dostala do vedení 4:0, poté sice přišla o svůj servis, ale nakonec zvítězila 6:2. Ve druhé sadě si obě hráčky držely podání do stavu 3:2, kdy se rodačka z Bílovce po poradě s trenér nadechla k rozhodujícím okamžikům duelu a připsala si brejk. Následně své vedení nepustila a dokráčela za vítězstvím. V dalším kole narazí na úspěšnější z dvojice Bartyová – Görgesová.
Konec zápasu
A stejně také opravdu končí! Gavrilovová se po vysokém obranném úderu soupeřky podívala do slunce, a následně pokazila zdánlivě jednoduchý volej. Kvitová vítězí a postupuje do čtvrtfinále.
15-40
Skvělý bekhend kros a Gavrilovová se natahovala za míčkem marně. 15:40 a dva mečboly. Druhý set se zatím vyvíjí velmi obdobně tomu prvnímu!
15-30
A nyní k tomu chybí jen dva míčky, protože return přistál přímo na základní čáře.
15-15
Dvojchyba Gavrilovové přibližuje Kvitovou k vítězství, ráda by zápas ukončila už v tomto gemu.
15-0
Kousek chyběl Petře Kvitové k dalšímu výbornému úderu, forhend však nakonec letěl těsně za základní čáru.
2:5
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
2:5
Následuje přestávka a výměna stran.
2:5
Gembol číslo čtyři je tím posledním. Kvitová zakončuje hru vítězným forhendem po lajně a stejně jako v první sadě, tak i nyní se dostává do vedení 5:2. Nyní je velmi blízko výhře a postupu mezi nejlepší osmičku.
40-A
Gavrilovová zariskovala a vzala si jestřábí oko, forhend Kvitové však skutečně letěl do dvorce, rozhodčí měli pravdu a je tu další gembol.
40-40
Stále čekáme na konec gemu, pátá dvojchyba Kvitové nyní může přinést komplikace.
40-A
Riskantní druhý servis dopadl přímo na čáru, následný útok poté mířil na raketu Gavrilovové, ale ta se nevzchopila k úspěšnému prohozu.
40-40
Ovšem pozor. Po nevynucené chybě z forhendu přichází na řadu shoda. Petra opět na svůj úder trochu čekala a nezahrála jej brzy po odskoku, jak ji radil trenér.
30-40
Čtyřiadvacetiletá tenistka se štěstím zreturnovala, Petra následně vyzkoušela variantu stopbalu, ale míček zastavila páska.
15-40
Pokud bude hrát takové forhendy po lajně, tak ji to určitě mrzet nemusí. Z ideální pozice přišel výborný útok a dva gemboly.
15-30
Nyní se navíc provinila svou čtvrtou dvojchybou, snad ji to nebude v budoucnu mrzet.
0-30
Bekhend Gavrilovové letí daleko mimo dvorec, na lavičce trenérů české tenistky se začínají objevovat úsměvy. Cíl je však ještě daleko a Petra si to musí uhrát sama.
0-15
Vítězný bekhend po lajně, Australanka se za míčkem jen ohlédla.
2:4
Takto se má přecházet z obrany do útoku. Obhájkyně titulu si počkala na svou šanci, a pak slovy Jiřího Vaňka "tvrdou rourou" zničila Gavrilovovou. Je to 4:2 a situace začíná vypadat velmi nadějně.
30-40
Ovšem nyní musíme pochválit i Gavrilovovou, která z těžké pozice zahrála chytrý forhend kros a zajistila si vítězný úder.
15-40
Skvělá práce! Tvrdý return byl nad síly Gavrilovové, která bude muset odvracet dva brejkboly!
15-30
21. winner z toho sice není, přesto Kvitová získává výměnu svou zásluhou. Tlak, který vyvinula na Gavrilovovou, byl zničující. 15:30 a Petra může uvažovat o brejkbolech.
15-15
Fantazie! Petra dala na rady Jiřího Vaňka a tlačila se do útoku, vše zakončila dalším křižným bekhendem. 20 winner tohoto zápasu pro Petru.
15-0
Gavrilovová začíná dobrým přechodem na síť a jednoduchým volejem do volné části kurtu.
2:3
"Když tam ty pustíš tu svojí rouru, tak je to pro ní strašně těžké" radí Petře v přestávce trenér Jiří Vaněk. Ten ji také doporučil, ať hraje údery dříve po odskoku a snaží se soupeřku zatlačit.
2:3
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
2:3
Následuje přestávka a výměna stran.
2:3
Skvělá práce! Return mířil Petře na tělo, ale Češka si dokázala poodstoupit a křižným forhendovým volejem ukončila gem.
40-A
Dobrý útok do protipohybu přináší jedné z favoritek Wimbledonu gembol na 3:2.
40-40
Ale Petra jej naštěstí zvládla odvrátit. Australank se dostala do výměny, avšak forhendem minula singlový dvorec.
40-30
Druhý brejkbol pro Gavrilovovou v tomto utkání. Forhend Petry zastavila páska a nyní je tu velká příležitost pro Australanku. To je důležitý moment utkání!
30-30
Kvitová tentokrát trpělivý útok dotáhla do vítězného konce, hrála míček ze středu dvorce a vybrala si správnou stranu.
30-15
Gavrilovová naštěstí posílá bekhend z dobré pozice pouze do sítě. Nyní je na sebe naštvaná.
30-0
A nyní pozor. Po chybném bekhendu je stav už 0:30 a vítězka loňského ročníku bude mít práci s odvracením možného brejku.
15-0
Gavrilovová bojuje a především z obrany trápí Kvitovou. Ta nyní tlačila forhend od základní čáry k boční lajně, ale nedokázala jej umístit přesně.
2:2
Jenže nyní už je srovnáno na 2:2, protože forhend rodačky z Bílovce byl příliš dlouhý.
40-30
Vítězka 1 turnaje WTA však ještě nemá tento gem v kapse. Kvitová zaútočila z bekhendu a Gavrilovová čopem míjí dvorec.
40-15
Přímý bod z podání a Daria vede 40:15.
30-15
Petra Kvitová byla v útoku trpělivá a vypadalo to, že si jde pro vítězný úder, avšak v samotném závěru si nevybrala dobrou stranu a zahrála přímo na raketu Australanky, která měla volný celý dvorec a zahrála úder neomylně.
15-15
Výborný útok Kvitové po druhém podání. Gavrilovová šla hned dvakrát v obraně na kolena, ale její obrana nebyla dostatečná.
15-0
Z této strany by Kvitová mohla mít větší šanci na brejk, slunce se však zatáhlo a Gavrilovová má tak větší klid na podání. Začíná úspěšně a získává první fiftýn.
1:2
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
1:2
Následuje přestávka a výměna stran.
1:2
To však nemusí vadit, protože Kvitová až na jeden případ vždy dokázala dotáhnout svůj gem na podání do vítězného konce. Nyní vede 2:1 a jde se usadit na lavičku.
30-40
Bekhend hraný ze záklonu tentokrát končí v síti a Gavrilovová ještě snižuje. V celém zápase jsme zatím od Petry při podání neviděli čistou hru.
15-40
A další výborný servis na kříž, který Gavrilovová nevrátila. V tomto gemu se zatím žádná delší výměna nekonala, rozhodujícím faktorem je pouze servis.
15-30
Jenže Petra to okamžitě dokázala napravit třetím esem.
15-15
Třetí dvojchyba Kvitové. Z této strany obě hráčky s podáním bojují.
0-15
Kvitová začíná třetí gem přímým bodem z podání.
1:1
A to se jí také daří, protože druhý gem zakončuje svým premiérovým esem. Dvojchyba ji nezaskočila a zbytek gemu odservírovala znamenitě.
40-15
Třetí chyba v řadě, Gavrilovová má k dispozici dva gemboly a může srovnat stav gemů na 1:1.
30-15
Nepřesný čop hraný nízko nad zemí doletěl až do zámezí.
15-15
To je škoda. Kvitové chybělo jen málo k nádhernému vítěznému bekhendu, ale míček skončil těsně za postranní lajnou.
0-15
Šestá dvojchyba Gavrilovové v tomto zápase. To není dobrý začátek gemu, uvidíme, co to s ní udělá po psychické stránce.
0:1
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
0:1
Následuje přestávka a výměna stran.
0:1
Poprvé bylo v akci jestřábí oko, vzala si jej Gavrilovová po podání české tenistky. Míček byl skutečně v autu, a tak musela jít Petra přes druhý servis. Ani to ji však nezastavilo, protože se ve výměně propracovala až k síti, kde bekhendovým volejem zatloukla hřebíček do rakve. V prvním setu si připsala pouze 8 nevynucených chyb, což je na její poměry velmi dobré číslo. Winnery převažují.
40-A
A dělá to dobře. Po kvalitním podání udělala dva kroky dopředu a bekhendem nechytatelně zakončila.
40-40
Jenže forhend po lajně nyní Gavrilovovou zdobí. Dobře změnila rytmus hry a opět nachytala Kvitovou. Následuje shoda. Petra musí zabrat, aby hned v prvním gemu nepustila soupeřku do hry.
30-40
Přesný útok Gavrilovové po lajně, Petra se z obrany nedokázala dostat zpět do hry. Ještě však zbývá druhý gembol.
15-40
Dobrá práce Kvitové u sítě. První forhend sice nebyl tak důrazný, ale Petra dostala druhou příležitost a smeč ze záklonu zahrála do zadní části dvorce.
15-30
Nyní se však Gavrilovová blýskla výborným tvrdým returnem po lajně a blok Kvitové se odrazil daleko za čáru.
0-30
Další skvělý bekhend kros, co k tomu více říci? Tento úder Kvitovou poslouchá a Gavrilovová nemá šanci s tím nic udělat.
0-15
Gavrilovová se pokusila zkrátit hru, ale Petra s touto variantou počítala, byla brzy u sítě a zahrála krásný křižný bekhend.
2:6
Tak rychlý konec jsme asi ani nečekali. Gavrilovové se v osmém gemu vůbec nedařilo, poslední výměnu první sady zakončila nepřesným bekhendem. Česká tenistka se dostává do vedení 1:0 na sety.
0-40
První set nám velmi rychle spěje k závěru. Gavrilovoá nezvládla poměrně jednoduchý volej a nyní působí trochu frustrovaně.
0-30
Pátá dvojchyba Australanky v tomto zápase. Z této strany se jí servis vůbec nedaří.
0-15
Po skvělém returnu na základní čáru se Kvitová dostala do ofenzivy, otevřel se jí dvorec a úspěšně zakončila. Dobrý start osmého gamu.
2:5
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
2:5
Následuje přestávka a výměna stran.
2:5
Gem je u konce, Kvitová si všimla volné poloviny dvorce a zahrála míček těsně k lajně. Vedení 5:2 vypadá nadějně a Češka je blízko zisku první sady.
15-40
Bekhend kros však zatím funguje na výbornou a můžeme jej označit za nejlepší úder Petry. Opět si připsala winner a vede 40:15.
15-30
Velmi nezdařený čop od Kvitové. Sami nevíme, co tím zamýšlela, každopádně míček nedoletěl ani do deblového koridoru.
0-30
Druhé eso tohoto duelu. Míček přistál přímo na kříži a soupeřka neměla nárok.
0-15
A zatím se to daří. Vítězný forhend po lajně jí zajišťuje zisk prvního fiftýnu.
2:4
Stopbal osmé hráčky světa neměl dostatečné parametry pro úspěch, Gavrilovová byla brzy u míčka a zamířila do volné poloviny dvorce. Snižuje na 2:4 a nyní bude opět podávat Petra. Je důležité, aby v následujícím gemu opět zabrala.
40-30
Velmi dobrá výměna, ve které musíme pochválit Gavrilovovou za skvělou práci v obraně. Petra přešla na síť, ale její volej mířil pouze doprostřed dvorce a Australanka zvládla prohoz.
30-30
Nádherný bekhend po lajně vrací stav na 30:30. Mnoho místa tam nebylo, přesto to Petra trefila fantasticky.
30-15
Gavrilovová zahrála přesný forhend do protipohybu loňské vítězky a vede 30:15.
15-15
Kvitová se sympaticky bránila, její defenzivní forhend ale zůstal na pásce.
0-15
Skvělý bekhend kros od Petry přistál přímo na boční lajně, Gavrilovová se ještě snažila vší silou vrátit míček zpět, ale už neměla nárok.
1:4
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
1:4
Následuje přestávka a výměna stran.
1:4
Výborný return Gavrilovové přináší další brejk. Naturalizovaná Australanka snižuje na 1:4 a ještě v první sadě neřekla poslední slovo.
A-40
Petra útočila trpělivě, nikoliv však důrazně. V nejdelší výměně se opět vydala na síť, jenže tentokrát neměla tak dobrou pozici a soupeřka ji dokázala vytlouct bloky. Druhý brejkbol je na světě.
40-40
Kvitová odvrací první brejkbol přímým bodem ze servisu. To je schopnost velké hráčky.
40-30
První brejkbol pro Gavrilovovou. Kvitová zamířila po křižném bekhendu ven z dvorce na síť, jenže její úder nebyl dostatečně důrazný a vítězka 1 turnaje WTA se zmohla na úspěšný prohoz.
30-30
Naštěstí Gavrilovová zatím dělá dost zbytečných chyb. Teď se po jedné z nich dostává Kvitová na stav 30:30. Následuje big point. Uvidíme gembol nebo brejkbol?
30-15
Druhá dvojchyba v tomto gemu. Těžko říci, co oběma hráčkám způsobuje problémy s druhým podáním, zřejmě to bude vítr v kombinaci s ostrým sluncem.
15-15
Jenže kvalitní reakce přichází záhy. Po prvním podání se Kvitová vydala na síť, kde forhendovou smečí ukončila výměnu.
15-0
První dvojchybu zápasu si připisuje také Kvitová.
0:4
Jenže druhý brejkbol už Kvitová dokázala proměnit. Gavrilovová přestřelila bekhendem dvorec a na svůj první gem si bude muset ještě počkat.
30-40
První brejkbol odvrací Gavrilovová kvalitním servisem ven z dvorce, takto jej hrála i proti Cibulkové.
15-40
Čtvrtá dvojchyba Australanky a to je další velký dárek pro Petru, která má dva brejkboly na 4:0.
15-30
Return však nyní končí těsně za základní čárou.
0-30
Po třetí dvojchybě Gavrilovové je to už 0:30 a Petra může opět usilovat o brejk.
0-15
Tento moment může být v konečném součtu hodně důležitý, Petra se dostala do vedení 3:0 a získává i první fiftýn ve čtvrtém gemu.
0:3
Konec přestávky, podávat bude Daria Gavrilovová.
0:3
Následuje přestávka a výměna stran.
0:3
Neuvěřitelný stopvolej od Petry Kvitové! To se jen tak nevidí, určitě to byl úder dne, možná celého turnaje. Češka se po podání vydala na síť a už první úder byl velmi náročný, druhý však byl přímo z říše snů. Rodačka z Bílovce zasáhla míček tak, že se po voleji vracel zpět na její polovinu kurtu. To už nemohla Gavrilovová doběhnout.
30-40
Nevynucená chyba také na druhé straně. Zdá se, že sílící vítr dělá hráčkám potíže.
15-40
Přestože se rodačka z Moskvy snažila dát míčku horní rotaci, úder skončil až za základní čarou. Dva gemboly na 3:0.
15-30
Výborný servis ven z dvorce, Gavrilovová se za míčkem natáhla, ale už jej nedokázala vrátit zpět na druhou stranu.
15-15
Petra byla v útoku trpělivá a dlouho to vypadalo, že si jde pro vítězný úder, nakonec však přišla nevynucená chyba z bekhendu.
0-15
Podání osmé hráčky světa přistálo přímo na čáře a je z toho přímý bod.
0:2
Gavrilovová chtěla na brejkbol zariskovat svým druhým podáním, ale vůbec netrefila dvorec, a tak se Petra dostává do vedení 2:0. Dobrý start tohoto duelu.
40-A
Druhá šance však přichází záhy. Kvitová přitlačila na pilu a došla si pro vítězný forhend po lajně.
40-40
Gavrilovová měla nyní obrovské štěstí. Češka už se pomalu chtěla radovat ze zisku druhého gemu, ale míček jen těsně přeletěl přes síť a Kvitová už nezareagovala.
40-A
Přetažený forhend od základní čáry přináší pětinásobné fedcupové vítězce první brejkbol v tomto duelu!
40-40
Kvitová stahuje zpět na shodu. Na return pod nohy nedokázala Gavrilovová zareagovat, ačkoliv šla hodně do kolen.
A-40
Brejkbol se však zatím nekoná.
40-40
Opět silný náraz větru a problémy s nadhozem. Gavrilovová sice dostala míček na druhou stranu a konala se výměna, v té však dominovala Kvitová, která si připsala vítězný forhend kros.
A-40
Bohužel to však nemůže vyjít vždy. Nyní si Daria připsala přímý bod z podání.
40-40
Kvitová se dostala po dalším dobrém returnu na shodu.
40-30
V hledišti to jen zahučelo. Dvojnásobná wimbledonská vítězka se opřela bekhendem do returnu a ten proletěl bez dotyku kolem bezmocné Gavrilovové.
40-15
Petra se po returnu dostala do ofenzivní pozice, ale její bekhend opět zastavila páska.
30-15
Těžký forhend ze záklonu zvládla Gavrilovová dokonale. Neměla to vůbec jednoduché, ale zahrála křižný úder do rohu, který Kvitová nedoběhla.
15-15
Jenže následně přichází přímý bod z podání. V prvním kole Australanka velmi dobře podávala, dnes to bude muset zopakovat.
0-15
V Birminghamu docela silně fouká a Gavrilovová má v úvodu problémy s nadhozem. Začíná dvojchybou.
0:1
Proti prvnímu podání na kříž ale neměla žádnou šanci, vítězka loňského ročníku se dostává do vedení 1:0.
30-40
Bekhend od základní čáry letí příliš daleko, Gavrilovová se ještě vrací do gemu. Return ji v této fázi docela drží.
15-40
Krásná výměna. Po útočném bekhendu se Kvitová vydala na síť, ale Australanka se ubránila lobem a situace se obrátila. Osmadvacetiletá tenistka však následně zvládla nadvakrát soupeřku prohodit a dostává se do vedení 40:15.
15-30
Poprvé se Gavrilovová dostala do výměny, Petra musela hrát míček těsně nad zemí a nedokázala jej vytáhnout přes síť.
0-30
I napodruhé trefila Kvitová první servis, který soupeřka nedokázala vrátit zpět na druhou stranu.
0-15
Petra Kvitová začíná velmi sebevědomě. Hned první fiftýn končí esem na kříž.
0:0
Utkání právě začalo.
Jako první bude podávat Petra Kvitová, což může být na trávě velká výhoda. Uvidíme, jak dnes bude její zbraň fungovat.
Obě hráčky už nastoupily na prosluněný dvorec, osmifinálový duel může zhruba za 5 minut odstartovat. Ještě dříve ale proběhne los, a poté rozehrávka.
Daria Gavrilovová
Moskevská rodačka, která od roku 2015 reprezentuje Austrálii, bude ve čtvrtečním utkání outsiderkou. Pokud by se hrálo na jiném povrchu, mohli bychom tento zápas považovat za vyrovnaný, avšak faktor trávy může hrát svou velkou roli. Gavrilovová totiž na zeleném pažitu úspěchy nesbírá. Ve Wimbledonu došla nejdále do 2.kola a jejím nejlepším výsledkem je čtvrtfinále z loňského ročníku Birmingham Classic.

Vítězka jednoho titulu WTA má letos mírně pozitivní zápasovou bilanci, 25. místo na žebříčku si zajistila především semifinálovou účastí v Sydney a Acapulcu. V úvodním kole v úterý zdolala Slovenku Cibulkovou 6:3 a 7:6.
Petra Kvitová
Česká dvojka na žebříčku WTA se konečně dočkala. Sezona dospěla do fáze, kdy se z antuky přechází na trávu, která je jednoznačně nejoblibenějším povrchem rodačky z Bílovce. Češka je už nyní pasována do role jedné z favoritek Wimbledonu. Ještě před startem All England Clubu se může dostat do optimální pohody na turnaji v Birminghamu, kde obhajuje loňské vítězství. V roce 2017 při cestě za titulem ztratila pouze jeden set.

Kvitová hned v prvním kole předvedla výborný výkon a s přehledem zdolala domácí Johanu Kontaovou po setech 6:3 a 6:4. Nyní se může těšit na nebezpečnou Australanku Gavrilovou, jež ve vzájemných zápasech vede 2:1. Na trávě se však nikdy v minulosti nepotkaly.
Krásné čtvrteční poledne! Zdravím všechny tenisové fanoušky u sledování osmifinálového utkání tradičního turnaje Birmingham Classic, ve kterém se světová osmička Petra Kvitová střetne s naturalizovanou Australankou Darjou Gavrilovovou. Stejně jako u nás, tak i v Anglii panuje v posledních dnech slunečné počasí, a proto by organizátoři neměli mít potíže s hracím plánem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.