F1 Veľká cena Ruska 2019 – Kvalifikácia. Pole position pre Leclerca.

Formula 1 27 septembra, 2019
Formula 1 - Grand Prix - Sezóna 2018

Kvalifikáciu VC Ruska vyhral jazdec Ferrari Charles Leclerc pred Lewisom Hailtonom na Mercedese. Z tretieho miesta do pretekov vystartuje Sebastian Vettel na Ferrari.

Formula 1 Veľká cena Ruska 2019 – Kvalifikácia

  • Piatok 27. 6. 2019 (od 10:00) – Tréning 1 / Charles Leclerc (Ferrari)
  • Piatok 27. 6. 2019 (od 14:00) – Tréning 2 / Max Verstappen (Red Bull)
  • Sobota 28. 6. 2019 (od 11:00) – Tréning 3 / Charles Leclerc
  • Sobota 28. 6. 2019 (od 14:00) – Kvalifikácia / Charles Leclerc
  • Nedeľa 29. 6. 2019 (od 13:10) – Preteky /

Kvalifikácia Veľká cena Ruska F1

1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:31,628,
2. Hamilton (Brit./Mercedes) –0,402,
3. Vettel (Nem./Ferrari) –0,425,
4. Verstappen (Hol./Red Bull) –0,682,
5. Bottas (Fín./Mercedes) –1,004,
6. Sainz (Šp./McLaren) –1,594,
7. Hülkenberg (Nem./Renault) –1,661,
8. Norris (Brit./McLaren) –1,674,
9. Grosjean (Fr./Haas) –1,889,
10. Ricciardo (Austr./Renault) –2,033.

Formula 1 - okruh VC Ruska

Zdroj: Formula1.com

Informácie o okruhu Veľkej cene Ruska

Trať využíva aj cesty olympijského parku vybudovaného pre zimné hry v roku 2014. S dĺžkou 5.848 kilometrov, patrí tento okruh v kalendári F1 medzi štvrtý najdlhší. Prvá Veľká cena Ruska Grand Prix Formule 1 sa konala 12. októbra 2014.

Väčšina okruhu je charakterizovaná radom 90-stupňových zákrut, spojené s rýchlymi rovinami. Najzaujímavejšia je zákruta číslo tri, ktorá ma konštantný polomer 750 metrov.

NAŽIVO PRENOS: Formula 1 Veľká cena Ruska 2019 ONLINE


Formule 1
Kvalifikace na VC Ruska
Trať: Soči, Rusko
sobota 28.09.2019 o 14:00
Online prenos
Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a nezapomeňte zítra od 13.10 hodin sledovat online přenos ze samotného závodu. Mějte se fajn a hezký zbytek soboty.
Máme za sebou kvalifikaci na Velkou cenu Ruska, v níž potvrdili stoupající formu jezdci Ferrari Charles Leclerc a Sebastian Vettel. Pole position získal Leclerc, Vettel dojel třetí. Mezi oba piloty italské stáje se vmísil druhý Lewis Hamilton. Čtvrtý dojel Verstappen a pátý Bottas, který svůj poslední kvalifikační pokus vypustil kvůli předchozí chybě. V první části musela být kvalifikace na pár minut zastavena, protože boural Alexander Albon. Daniil Kvjat se kvaldy vůbec nezúčastnil, protože mechanici museli vyřešit trable s motorem. Pořadí po kvalifikaci se bude ještě měnit, protože dojde k několika penalizacím kvůli výměnám motorů.
Konečné pořadí kvalifikace na Velkou cenu Ruska: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Bottas (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Norris (McLaren), 9. Grosjean (Haas), 10. Ricciardo (Renault), 11. Gasly (Toro Rosso), 12. Pérez (Racing Point), 13. Giovinazzi (Alfa Romeo), 14. Magnussen (Haas), 15. Stroll (Racing Point). 16. Räikkönen (Alfa Romeo), 17. Russell (Williams), 18. Kubica (Williams), 19. Albon (Red Bull), 20. Kvjat (Toro Rosso).
Konec kvalifikace.
0:00
CHARLES LECLERC zajel na závěr čas 1:31.628 a vzhledem k tomu, že Lewis Hamilton byl pomalejší o 402 tisícin sekundy a Sebastian Vettel o 425 tisícin, získává pole position právě Leclerc!
0:00
Čas vymezený pro třetí část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola!
1:05
Jezdci najeli do svých posledních měřených pokusů a zdá se, že o držiteli pole position se rozhodne mezi kvartetem Leclerc, Vettel, Hamilton a Bottas. Nebo se snad o překvapení postará někdo jiný ze zbytku světa?
2:35
Jezdci za malou chvíli najedou do posledních měřených pokusů, které určí konečné pořadí kvalifikace na Velkou cenu Ruska.
3:01
Je to tady! Charles Leclerc, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton a Valtteri Bottas jdou zpět do boje! Kvalifikace na ruskou Grand Prix začíná gradovat! Kdo získá pole position v dějišti ZOH z roku 2014?
4:02
Po krátkém intermezzu se na dráhu vrací Hülkenberg, Norris, Sainz, Grosjean a Ricciardo. Čelo startovního pole si dává trochu načas, ale nebude trvat dlouho a budou k vidění opět rudé vozy a Stříbrné šípy. Finále kvalifikace na Velkou cenu Ruska je před námi.
5:15
Na trati teď panuje naprostý klid, protože všichni uchazeči o pole position se nachází u svých mechaniků v garáži. Na několik okamžiků si tak jezdci odpočinou, aby vyjeli k závěrečným kvalifikačním pokusům.
6:24
Piloti opět míří do boxů, v tuto chvíli odbočil do pit lane Hülkenberg spolu s Norrisem, Sainzem, Gorsjeanem a Ricciardem. Tyto borce budou za malý moment následovat také jezdci z čela průběžného pořadí.
7:30
Na prvním místě se teď jezdci střídali jako den a noc. Nejpve šel do čela Bottas, pak Hamilton, následoval Vettel a naposledy s náskokem 334 tisícin sekundy se na vedoucí pozici vyšvihl Charles Leclerc. Třetí Hamiton byl pomalejší o 564 tisícin sekundy a čtvrtý Bottas o 831 tisícin.
8:26
Valtteri Bottas dokázal v jednom kole vyrobit dvě menší chyby a do čela jde Daniel Ricciardo. Ještě lepší časy ale zcela určitě zajedou jeho soupeři a Australan se tak na čele průběžného pořadí neudrží moc dlouho.
9:35
Závodníci pomalu najíždějí do svých prvních měřených pokusů v poslední části kvalifikace. Na pobřeží Černého moře tak budeme svědky bojů o pole position. Favority jsou jezdci Ferrari a Mercedesu.
10:39
Jako poslední opustil garáže Max Verstappen a v tuto chvíli jsou všichni jezdci na dráze. Dokáže Ferrari pokračovat v dobrých výkonech, nebo se o slovo opět přihlásí Mercedes? Odpovědi budeme znát za pár minut.
11:50
Norris, Ricciardo, Hülkenberg, Grosjean a Sainz byli prvními piloty, kteří vyjeli ve třetím kvalifikačním segmentu na trať a zapojí se do bojů o co nejlepší umístění na startu nedělní Velké ceny Ruska. Znovu připomínám, že pořadí se bude měnit kvůli penalizacím za výměny motorů.
12:00
Třetí část kvalifikace právě začala.
0:00
Do závěrečných kvalifikačních bojů nepostupují Gasly (Toro Rosso), Pérez (Racing Point), Giovinazzi (Alfa Romeo), Magnussen (Haas), Stroll (Racing Point).
0:00
Čas vymezený pro druhou část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:05
Poslední postupovou pozici má ve své moci Carlos Sainz, který bude muset čelit atakům ze strany Magnussena, Grosjeana, Strolla, Ricciarda a Giovinazziho.
2:24
Jezdci najíždějí do svých měřených pokusů a finiš druhé části kvalifikace je tady. Tentokrát mají úplně všichni piloti nazuté červeně označané pneumatiky. Kdo nepostoupí mezi desítku nejrychlejších, se dozvíme už za malou chvíli.
3:35
Opakované záběry ukázaly, že Vettel, který se chystal na trať, musel dát přednost Pierrovi Gaslymu, jenž se rozhodl pro stejný krok. Kdyby Němec ve službách Ferrari pokračoval v jízdě, mohlo v pit lane dojít k nehodě, která mohla opět zastavit kvalifikaci.
4:02
Krátká přestávka končí a piloti se hromadně začínají vracet na trať. Před námi je nejprve zahřívací kolo, po němž závodníci vjedou do měřených pokusů. V eliminační zóně jsou momentálně Magnussen, Grosjean, Stroll, Ricciardo a Giovinazzi.
5:10
Před několika dny vyšla na svět zpráva, že Velká cena Ruska by se mohla přestěhovat ze Soči do Petrohradu, čemuž je údajně nakloněn i prezident Ruské federace Vladimir Putin. V Petrohradu by ale musel nejprve vyrůst okruh pro pořádání velkých cen, ale v Rusku je možné všechno.
6:41
Všichni piloti jsou v boxech a fanoušci na tribunách se tak musí na chvíli zabavit po svém. Máme trochu času, a tak si pojďme prozradit, že Lewis Hamilton nedávno přiznal, že by si dokázal představit závodit ve stále populárnějším seriálu elektrických formulí. Tak uvidíme, kam čas pětinásobného mistra světa zavane.
7:32
Jezdci teď hromadě zajíždějí ke svým mechanikům do boxů a na dráze tak bude na chvíli klid, než dojde k závěrečným měřeným pokusům ve druhém kvalifikačním segmentu. Poslední postupové místo drží Carlos Sainz z McLarenu.
8:43
Právě Daniel Ricciardo dal svému týmu Renault ultimátum v tom smyslu, že pokud se stáj v nejbližší době nezlepší, je připraven z francouzského týmu odejít a hledat si angažmá jinde. Australan je frustrován z toho, že se Renaultu nedaří podle představ.
9:27
Za současné situace by do závěrečných kvalifikačních bojů neproklouzli Magnussen (Haas), Grosjean (Haas), Stroll (Racing Point), Ricciardo (Renault) a Giovinazzi (Alfa Romeo).
10:20
Je to tak, Max Verstappen byl ještě rychlejší než Lewis Hamilton, ale ke slovu se za chvíli dostanou také jezdci Ferrari, kterým se v poslední době dost daří a mohou tak ještě promluvit do soubojů o titul mistra světa mezi jezdci a konstruktéry.
11:10
Lewis Hamilton jde do čela, ovšem za ním krouží rychlý Max Verstappen, který má našlápnuto k prvnímu místu. Dva sektory projel opravdu rychle a pravděpodobně porazí Lewise Hamiltona.
12:10
Piloti se nachází v rychlém měřeném pokusu, momentálně se nikdo nenachází v garážích. Daniil Kvjat vše sleduje pouze z boxové zídky Toro Rosso. Jak už bylo zmíněno, pořadí oproti kvalifikaci se bude ještě měnit z důvodu několika penalizací za výměny motorů.
13:30
Sebastian Vettel zvolil červenou směs pneumatik a spolu s ním jedou na dráhu Leclerc, Magnussen, Ricciardo, Sainz, Norris, Hülkenberg, Grosjean, Stroll, Pérez, Gasly a Giovinazzi. Všichni kromě Bottase a Hamilton mají nejměkčí sadu gum.
14:46
Oba piloti Mercedesu Valtteri Bottas a Lewis Hamilton na nic nečekají a vyrážejí na trať. Jak Bottas, tak Hamilton mají nazutou žlutou, tedy střední sadu pneumatik. Za Bottasem a Hamiltonem míří na trať také Verstappen a Pérez.
15:00
Druhá část kvalifikace právě začala.
0:00
Druhé fáze kvalifikace se nezúčastní Kimi Räikkönen (Alfa Romeo), George Russell (Williams), Robert Kubica (Williams), Alexander Albon (Red Bull), Daniil Kvjat (Toro Rosso).
0:00
Čas vymezený pro první část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:20
Do druhé fáze kvalifikace by momentálně neprošli Gasly (Toro Rosso), Russell (Williams), Kubica (Williams), Albon (Red Bull) a Kvjat (Toro Rosso). Posledně dva jmenovaní už mají osud zpečetěn bez ohledu na finiš prvního segmentu.
2:51
Je tomu tak. Sebastian Vettel zajel čas 1:33.032 a jde na první místo. Mezi nepostupující tak odsunul Pierra Gaslyho, který se v předchozích dnech nechal slyšet, že má v Red Bullu nedodělanou práci. Dá se z toho prohlášení vyčíst, že Francouz se chce co nejrychleji vrátit do rakouské stáje.
3:28
V boxech zůstávají Lewis Hamilton, Max Verstappen, Charles Leclerc a Valtteri Bottas. Všichni by se ale na dráhu ještě měli vrátit, byť by neměli mít sebemenší problém s postupem. Vettel na to pořádně šlápnul a má na dosah zatím nejrychlejší kolo.
4:34
Sebastian Vettel, čtyřnásobný mistr světa, právě najel do svého rychlého měřeného pokusu. Bylo by velkým překvapením, kdyby pilot stáje Ferrari zůstal mezi nepostupujícími. To by v Maranellu po letní přestávce zavládlo velké zklamání, ale zajíci se stejně počítají až po nedělním honu.
5:43
Jisté je, že z první části nepostoupí Daniil Kvjat (Toro Rosso) a Alexander Albon (Red Bull). Pravděpodobně dál neprojdou ani oba jezdci stáje Williams George Russell a Robert Kubica. Dá se říct, že tedy čekáme jen na jednoho pilota, pro něhož bude úvodní kvalifikační část konečnou.
6:38
Monopost Alexandera Albona je odklizen a ředitelství závodu opět dalo všem jezdcům zelenou. První díl kvalifikace na Velkou cenu Ruska tak může znovu pokračovat. Jako první se na trať vrací Sebastian Vettel, který je sice až devatenáctý, ale Němec zatím neměl moc možností, jak zajet opravdu rychlý pokus.
6:38
Alexander Albon v nájezdu do zatáčky číslo 13 dostal hodiny, roztočil se a narazil do bariéry. Ředitelství závodu nechalo vyvěsit červené vlajky a kvalifikace na Velkou cenu Ruska je pozastavena.Jezdci tak musí opustit trať.
7:34
Max Verstappen se rozhodl zajet do boxů a na chvíli se tak nezúčastní bojů na trati. Ke stejnému kroku se odhodlali Hülkenberg, Sainz, Norris, Ricciardo a Grosjean. V boxech také Gasly, který drží poslední postupové místo do prostředního kvalifikačního segmentu.
8:14
Za současné konstelace by do druhé části kvalifikace nepostoupili Russell (Williams), Kubica (Williams), Albon (Red Bull), Vettel (Ferrari), Kvjat (Toro Rosso). Vettel by ale neměl mít problém opustit eliminační zónu stejně jako Albon.
9:15
Na první pozici se před chvílí vyšplhal Lewis Hamilton časem 1:33.230, druhý Verstappen ztratil 138 tisícin a třetí Leclerc 383 tisícin. Faktem je, že v Rusku od roku 2014, kdy se tady závodilo poprvé, vyhrával závody jen Mercedes.
10:20
Ve třetím sektoru na chvíli zavlály žluté vlajky, protože se mimo trať dostal Robert Kubica. Nejen on bude penalizován kvůli výměně motoru. Pořadí po této kvalifikaci se tak bude ještě hodně měnit.
11:05
Charles Leclerc je stále na čele průběžného pořadí první fáze kvalifikace. Ferrari se od konce letní přestávky daří, vyhrálo poslední tři závody a fanoušci jsou jistě zvědavi, jak se této tradiční stáji povede v ruském Soči, dějišti ZOH 2014.
12:12
Na druhé místo se mezitím propracoval Kevin Magnussen a na třetí Carlos Sainz, jehož následuje týmový kolega Lando Norris. Oba jezdci Mercedes se už také chystají na dráhu stejně jako Verstappen, Hülkenberg a Ricciardo.
13:10
Je tomu skutečně tak, na první místo se dostal Charles Leclerc časem 1:33.613. Právě Leclerc je spolu s Vettelem, Hamiltonem a Bottasem nejžhavějším kandidátem na zisk pole position. V Soči se ale historicky daří hlavně Mercedesu.
14:24
První měřený čas logicky zajel George Russell (1:36.201), který se ale na čele průběžného pořadí moc dlouho neohřeje. U britského jezdce se čeká, že opět nepostoupí do druhé části kvalifikace. V zatáčkách 13 a 14 udělal drobnou chybu Sebastian Vettel, čímž ztratil drahocenné desetiny.
15:32
Pro Velkou cenu Ruska jsou opět k dispozici tři sady pneumatik, červená (měkká), žlutá (střední) a bílá (tvrdá). Nejrychlejší je prvně jmenovaná, žlutá je pak pomalejší o 0,6 sekundy a bílá o 1,2 sekundy. Hamilton s Bottasem zatím zůstávají v garáži.
16:51
Další piloti opouští boxovou uličku, mezi nimi Sebastian Vettel, Charles Leclerc, Pierre Gasly, Antonio Giovinazzi nebo Kimi Räikkönen. Pryč z boxů je také Carlos Sainz. Kvalifikace se nejspíš nezúčastní Daniil Kvjat, který měl potíže s pohonnou jednotkou.
17:40
Jako první vyjel George Russell z týmu Williams, kterého vzápětí následoval jeho týmový kolega Robert Kubica, pro něhož je to poslední Velká cena Ruska, protože by měl od příští sezony scénu formule 1 opustit.
18:00
První část kvalifikace právě začala.
TRÉNINKY


První trénink na Grand Prix Ruska opanoval Charles Leclerc z Ferrari časem 1:34.462. Druhý Max Verstappen z Red Bullu ztratil 82 tisícin sekundy a třetí Sebastian Vettel z Ferrari 543 tisicín. Valtteri Bottas dojel čtvrtý a Lewis Hamilton pátý. Daniil Kvjat, miláček ruského publika, musel skončit své jízdy dříve, než bylo původně v plánu, neboť mu přestala fungovat formule. Pak svůj vůz poničil Daniel Ricciardo.


Druhý trénink si podmanil Max Verstappen časem 1:33.162 a druhému Charlesu Leclercovi nadělil 335 tisícin sekundy. Na třetím místě dojel Valtteri Bottas s mankem 646 tisícin. Čtvrtou pozici obsadil Lewis Hamilton a Sebastian Vettel byl až pátý.


Poslední trénink před kvalifikací ovládl Charles Leclerc, který zaznamenal čas 1:32.733. Druhého Sebastiana Vettela, svého týmového kolegu, za sebou nechal o 316 tisícin sekundy a třetího Lewise Hamiltona o 396 tisícin. Valtteri Bottas zajel čtvrtý čas. Do hodin se dostal Max Verstappen a do kvalifikace nenastoupí Daniil Kvjat, který má problémy s motorem.

Příjemné sobotní odpoledne při sledování textového online přenosu z kvalifikace na 16. závod letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velkou cenu Ruska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.