F1 Veľká cena Singapuru 2019 – Závod. Víťaz VC sa stal Sebastian Vettel na Ferrari.

Formula 1 22 septembra, 2019
Formula 1 - Grand Prix - Sezóna 2018

Víťazom VC Singapuru sa stal nemecký pretekár Sebastian Vettel na Ferrari. Druhý skončil jeho tímový kolega Charles Leclerc a tretí Max Verstappen na Red Bulle.

F1 Veľká cena Singapúru 2019

  • Piatok 20. 9. 2019 (od 10:30) – Tréning 1
  • Piatok 20. 9. 2019 (od 14:30) – Tréning 2
  • Sobota 21. 9. 2019 (od 12:00) – Tréning 3
  • Sobota 21. 9. 2019 (od 15:00) – Kvalifikácia Charles Leclerc (Ferrari)
  • Nedeľa 21. 9. 2019 (od 14:10) – Preteky Sebastian Vettel (Ferrari)

Výsledky pretekov – Formula 1 VC Singapuru 2019

1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari,
2. Charles Leclerc (Mon.) Ferrari +2,641 s,
3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +3,821,
4. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +4,608,
5. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +6,119,
6. Alexander Albon (Thaj.) Toro Rosso +11,663

NAŽIVO PRENOS: Veľká cena Singapuru F1 Grand Prix 2019 online (Marina Bay)

Formule 1
VC Singapuru
Trať: Marina Bay, Singapur
nedeľa 22.09.2019 o 14:10
Online prenos
Další Velká cena je na programu 29. září, kdy se na okruhu v Soči pojede Grand Prix Ruska. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.
Máme za sebou Velkou cenu Singapuru, kterou po třech výjezdech safety caru ovládl Sebastian Vettel z Ferrari, který vyhrál závod poprvé od loňské GP Belgie. První double pro Ferrari od VC Maďarska 2017 potvrdil druhým místem Charles Leclerc. Stupně vítězů ještě doplnil Max Verstappen z Red Bullu. Oba piloti Mercedesu Lewis Hamilton a Valtteri Bottas dojeli na čtvrtém, respektive pátém místě. V závodě byli diváci svědky několika menších karambolů, ale nejednalo se nic vážného.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ PO VC SINGAPURU:


1. Mercedes 527 bodů


2. Ferrari 394 bodů


3. Red Bull 289 bodů


4. McLaren 89 bodů


5. Renault 67 bodů


6. Toro Rosso 55 bodů


7. Racing Point 46 bodů


8. Alfa Romeo 35 bodů


9. Haas 26 bodů


10. Williams 1 bod

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ PO VC SINGAPURU:


1. Lewis Hamilton (Mercedes) 296 bodů


2. Valtteri Bottas (Mercedes) 231 bodů


3. Charles Leclerc (Ferrari) 200 bodů


4. Max Verstappen (Red Bull) 200 bodů


5. Sebastian Vettel (Ferrari) 194 bodů


6. Pierre Gasly (Toro Rosso) 69 bodů


7. Carlos Sainz (McLaren) 58 bodů


8. Alexander Albon (Red Bull) 42 bodů


9. Daniel Ricciardo (Renault) 34 bodů


10. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 33 bodů


11. Nico Hülkenberg (Renault) 33 bodů


12. Lando Norris (McLaren) 31 bodů


13. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) 31 bodů


14. Sergio Pérez (Racing Point) 27 bodů


15. Lance Stroll (Racing Point) 19 bodů


16. Kevin Magnussen (Haas) 18 bodů


17. Romain Grosjean (Haas) 8 bodů


18. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 4 body


19. Robert Kubica (Williams) 1 bod


20. George Russell (Williams) 0 bod

Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Toro Rosso), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo). Závod nedokončili George Russell (Williams), Sergio Pérez (Racing Point) a Kimi Räikkönen (Alfa Romeo).
Konec závodu.
61
SEBASTIAN VETTEL jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Singapuru. Druhý dojel jeho týmový kolega Charles Leclerc, který podtrhl double pro Ferrari. Na stupně vítězů se ještě dostal Max Verstappen. Nejrychlejší kolo závodu má na svém kontě Kevin Magnussen.
61
Jezdci najeli do posledního kola a Sebastian Vettel si jede pro vítězství ve Velké ceně Singapuru.
60
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Toro Rosso), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
59
Daniil Kvjat na chvíli převzal štafetu nejrychlejšího kola závodu, ale vzápětí mu ji sebral Valtteri Bottas. Bonusový bod tak drží finský pilot ve službách Mercedesu. Tak už to neplatí, na nových gumách zajel nejrychlejší kolo Kevin Magnussen.
58
Sebastian Vettel na čele závodu nadále akceleruje, tentokrát jeho náskok činí už přes dvě vteřiny. Pokud se nestane něco mimořádného v podobě technické nebo jezdecké chyby, stane se čtyřnásobný mistr světa vítězem Velké ceny Singapuru.
57
Lídr závodu Sebastian Vettel má na druhého Charlese Leclerca náskok 1,5 vteřiny. Navíc se Vettel stal prozatím autorem nejrychlejšího kola závodu, což by mu zajistilo bod navíc. Dočká se Vettel prvního vítězství od loňské Velké ceny Belgie? V boxech mezitím Magnusssen.
56
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují George Russell (Williams), Sergio Pérez (Racing Point), Kimi Räikkönen (Alfa Romeo).
55
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Toro Rosso), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
54
Grand Prix Singapuru opět nezklamala a v jejím průběhu vyjel na trať safety car hned třikrát. Vzhledem k tomu, že časový limit pro závod jsou dvě hodiny, budeme mít opět co dělat, abychom se do tohoto rozpětí vešli. V minulosti se už stalo, že se neodjelo z časových důvodů předepsaných 61 kol.
53
Sportovní komisaři budou incident mezi Daniilem Kvjatem a Kimim Räikkönenem vyšetřovat až po skončení závodu, až budou mít k dispozici jednak všechna data a druhak vyjádření obou pilotů k celé situaci.
52
Zpomalovací vůz je pryč a Velká cena Singapuru je znovu restartována. Na čele se stále drží Sebastian Vettel s téměř vteřinovým náskokem na druhého Charlese Leclerca, který je aktuálně držitelem nejrychlejšího kola závodu.
51
Safety car nebyl na trati moc dlouho a na konci tohoto kola zajede do boxů.
50
Do čela startovního pole se tak znovu dostává Bernd Mayländer, protože na trať opět míří safety car!
50
Daniil Kvjat se vrhl střemhlav do souboje s Kimim Räikkönenem, kterého vytlačil mimo trať a zlomil mu zavěšení levého předního kola. Räikkönen je tak třetím pilotem, který nedojede do cíle Velké ceny Singapuru.
50
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Toro Rosso), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Magnussen (Haas).
49
Romain Grosjean svedl souboj kolo na kolo s Danielem Ricciardem, kterého po delší přetahované nechal za sebou a zaujal čtrnáctou pozici. Vzápětí se před Ricciarda dostal také Carlos Sainz. Za Ricciardem už jsou jen Stroll a Kubica.
48
Zpomalovací vůz je pryč a může se tak opět závodit. Poslední double zaznamenalo Ferrari při Grand Prix Maďarska 2017. Pokud současné průběžné pořadí vydrží až do konce závodu, bude v Maranellu zase veselo. Možná ještě více než po vítězství na domácí trati v Monze.
47
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují George Russell (Williams) a Sergio Pérez (Racing Point). Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
46
Pokud Sebastian Vettel udrží vedení až do konce závodu, oslaví vítězství po více než roce. Naposledy slavil loni při Velké ceně Belgie. Navíc by získal pátý triumf v Singapuru, čímž by se v této statistice osamostatnil na prvním místě.
45
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Magnussen (Haas), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Gasly (Toro Rosso).
44
Tak nakonec ne. Ředitelství závodu podruhé během krátké doby vysílá na trať safety car! Rozestupy mezi jednotlivými jezdci tak budou opět anulovány, protože celé startovní pole se znovu sjede dohromady. Racing Point neprožívá zrovna dvakrát povedený závod.
44
Lance Stroll se po defektu pneumatiky propadl až na poslední místo, ale jeho týmový kolega Sergio Pérez odstavil svůj vůz vedle trati a po Russellovi je druhým pilotem, který neuvidí šachovnicový praporek. Ředitelství závodu zatím ponechává pouze žluté vlajky.
43
Sportovní komisaři teď budou mít asi hodně práce, protože právě vyšetřují incident mezi Georgem Russellem a Romainem Grosjeanem, po němž zůstal Russell v bariéře a odstoupil. Hned nato vyrazil na trať safety car.
42
Lance Stroll se na malý moment natlačil před Nica Hülkenberga, ale Němec si vzal ztracenou pozici rychle zpět. Lance Stroll svedl souboj s Daniilem Kvjatem, z něhož si odnesl defekt pneumatiky! Stroll musí okamžitě do boxů!
41
Zpomalovací vůz je pryč a smečka jezdců je znovu puštěna z řetězu. Zajímavostí je, že Antonio Giovinazzi, který byl ještě před malou chvílí v roli lídra závodu, je momentálně až patnáctý, ale může za to povinná zastávka v boxech a několik předjetí od soupeřů.
40
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
40
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Magnussen (Haas), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Pérez (Racing Point).
39
Před několika dny byla rovněž zveřejněna informace, že Williams prodloužil smlouvu s Mercedesem ohledně dodávek motorů až do roku 2025. Britský tým závodí s agregáty od Mercedesu už pět let, ale na vítězství čeká od roku 2012.
38
Máme trochu času, tak si pojďme prozradit, že Lewis Hamilton nevyloučil případný odchod k Ferrari. Fanoušci této italské stáje si sami vyžádali, aby pětinásobný mistr světa přestoupil právě do Maranella. Zda se tomu tak někdy stane, není momentálně jisté, protože Hamilton má stále platnou smlouvu u Mercedesu.
37
Ředitelství závodu navíc vyslalo na trať safety car! Rozhodnutí sice chvíli trvalo, ale bylo nevyhnutelné a logické, protože na dráhu bude muset odtahová služba, aby odstranila Russellův monopost. Nastalé situace využívají jezdci k dalším zastávkám u mechaniků.
36
Své mechaniky přijeli pozdravit také Antonio Giovinazzi a Daniel Ricciardo. Po souboji s Romainem Grosjeanem zůstal v bariéře z pneumatik George Russell, který je tak prvním pilotem, který nedokončí tento závod.
35
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Norris (McLaren), 9. Magnussen (Haas), 10. Räikkönen (Alfa Romeo).
34
Před Giovinazziho se vměstnal i Lewis Hamilton a na svou šanci čeká Valtteri Bottas. Je tomu skutečně tak, Bottas už je před Giovinazzim, na něhož dotírá také Alexander Albon. Thajec se dostal před Giovinazziho, což se záhy povedlo také Ricciardovi, který ale po souboji utrpěl defekt pneumatiky.
33
Pierre Gasly si také jede pro novou sadu pneumatik. Před malou chvílí uvolnil Giovinazzi místo Charlesu Leclercovi, zatímco s Maxem Verstappenem sice bojoval o svoji pozici, ale nakonec svému soupeři podlehl. Giovinazzi bude muset co nevidět do boxů.
32
Sportovní komisaři sice zaznamenali souboj mezi Vettelem a Gaslym, ale záhy vydali zprávu, že se jím nebudou nadále zabývat. Šlo totiž o běžný závodní incident, který ani nemohl být nijak potrestán. Do boxů mezitím zajel Lance Stroll.
31
Sebastian Vettel podnikl riskantní manévr, ale nakonec se před Pierra Gaslyho dostal. Gasly musel navíc uhýbat, aby nedošlo ke vzájemné kolizici. Předjížděcí manévr předvedl také Max Verstappen, který se natlačil před Lance Strolla. Vettel vzápětí zamával rovněž Giovinazzimu a dostal se na první místo!
30
Průběžné pořadí: 1. Giovinazzi (Alfa Romeo), 2. Gasly (Toro Rosso), 3. Vettel (Ferrari), 4. Ricciardo (Renault), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Stroll (Racing Point), 7. Verstappen (Red Bull), 8. Hamilton (Mercedes), 9. Bottas (Mercedes), 10. Albon (Red Bull).
29
Grand Prix Singapuru si nenechal ujít ani bývalý pilot formule 1 Jos Verstappen, který pravidelně doprovází a fandí svému synovi Maxovi. Právě Verstappen starší se nedávno nechal slyšet, že by jeho synátor nemusel pokračovat v týmu Red Bull. Zda šlo o plané řeči nebo realitu, ví jen on sám.
28
Fanoušci královny motorsportu stále spekulují nad tím, jak je na tom sedminásobný mistr světa Michael Schumacher. Podle zahraničního tisku byl Schumacher nedávno hospitalizován v nemocnici v Paříži na oddělení kardiovaskulární chirurgie. Co za tím vězí, není přesně známo.
27
Do boxů konečně zajel lídr závodu Lewis Hamilton a do vedení se dostal možná poprvé v kariéře Antonio Giovinazzi z Alfy Romeo! Druhý je Pierre Gasly a třetí Daniel Ricciardo. Hamilton se zařadil po svém návratu na osmé místo.
26
Prvních pět jezdců průběžného pořadí Velké ceny Singapuru ještě nestavělo. Stane se tak zcela jistě za chvíli, protože gumy na monopostech už musí mít to nejlepší za sebou. Na stupně vítězů se tak postupně vrátí Vettel, Leclerc a možná i Verstappen.
25
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Giovinazzi (Alfa Romeo), 3. Gasly (Toro Rosso), 4. Ricciardo (Renault), 5. Stroll (Racing Point), 6. Vettel (Ferrari), 7. Leclerc (Ferrari), 8. Verstappen (Red Bull), 9. Bottas (Mercedes), 10. Albon (Red Bull).
24
Ze záznamu bylo jasně vidět, že pneumatiky Lewise Hamiltona dostávájí pořádně zabrat a nebude trvat dlouho a Hamilton se objeví u mechaniků, kteří mu nasadí novou sadu pneumatik. Mercedes se tak spolehá na overcut. Zda bude tato strategie nosit přívlastek vítězná, to se dozvíme až na konci tohoto závodu.
23
Z druhého místa míří do boxů Valtteri Bottas, jehož pit stop se obešel bez komplikací. Finský závodník v barvách Mercedesu se vrátil na trať před Nica Hülkenberga na deváté pozici. Na druhou příčku se tak posunul Antonio Giovinazzi a na třetí Pierre Gasly. Ricciardo už je čtvrtý po startu z posledního místa.
22
Lewis Hamilton sice dostal do týmového rádia informaci, že se má zastavit v boxech pro nové pneumatiky, ale pětinásobný mistr světa zatím zůstává na okruhu. Nejrychlejší kolo závodu mezitím zajel Sebastian Vettel. Pokud by Hamilton dnes vyhrál, zvítězil by v Singapuru potřetí v řadě.
21
Do boxů zajel lídr závodu Charles Leclerc a vedení tak převzal Lewis Hamilton, který by také měl zamířit k mechanikům. Leclerc se na trať vrátil těsně za Sebasitenem Vettelem na osmé příčce. Ferrari se tak rozhodlo pro undercut. Co na to Lewis Hamilton a Mercedes?
20
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Albon (Red Bull), 5. Norris (McLaren), 6. Giovinazzi (Alfa Romeo), 7. Gasly (Toro Rosso), 8. Ricciardo (Renault), 9. Stroll (Racing Point), 10. Vettel (Ferrari).
20
Sebastian Vettel a Max Verstappen odbočili do boxové uličky a absolvují tak povinnou zastávku v boxech. Jak se tato strategie, která by se mohla nazvat undercutem, projeví, budeme vědět za několik minut. Verstappen je po návratu dvanáctý a Vettel desátý.
19
Zajímavý souboj spolu svedli Romain Grosjean s Nicem Hülkenbergem a po boji kolo na kolo se nakonec radoval Francouz, který pronikl na dvanáctou příčku. Jak Romain Grosjean, tak Kevin Magnussen budou za stáj Haas jezdit i v příští sezoně.
18
Nakonec se Kimi Räikkönen dostal před Roberta Kubicu, jehož vzápětí šmiknul Sergio Pérez. Aby toho nebylo málo, tak se před polského závodníka dostal také Daniil Kvjat a Kubica se tak propadl až na 18. místo. Za sebou teď bude mít týmového kolegu George Russella.
17
Kimi Räikkönen má na svém voze čerstvé pneumatiky, čehož chtěl využít v souboji s Robertem Kubicou. Ten se ale nenechal ošálit a Räikkönena před sebe nepustil. Hned za Räikkönenem čeká na svoji šanci Sergio Pérez.
16
Nejrychlejší kolo závodu zajel na nových pneumatikách Daniil Kvjat, který se na dráhu vrátil jako osmnáctý v pořadí. Ke svých mechanikům zajel také Kimi Räikkönen. O chvíli později přebral štafetu nejrychlejšího kola Sergio Pérez, který disponuje rovněž novými gumami.
15
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Toro Rosso), 7. Norris (McLaren), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Magnussen (Haas), 10. Gasly (Toro Rosso).
14
V pit lane se objevil Sergio Pérez, první zastávky v boxech tak regulérně začínají. Na pit stopy jezdců z čela startovního pole si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Uvidíme, jakou strategii zvolí jednotlivé týmy.
13
Své mechaniky přijel pozdravit Daniil Kvjat, jehož zastávka proběhla bez problémů. Ještě zpátky k McLarenu. Fernando Alonso se objevil v garáži McLarenu během Velké ceny Itálie, což vyvolalo spekulace o jeho možném návratu do královny motorsportu. Sám Alonso avizoval, že rok 2021 přichází v úvahu pro případný návrat. Tak se nechme překvapit případným Alonsovým comebackem.
12
Na samotném chvostu startovního pole jedoucí Carlos Sainz ztrácí už téměř minutu a půl. Na vině byla neskutečně dlouhá zastávka v boxech a prapor McLarenu tak drží na sedmém místě jedoucí Lando Norris.
11
Charles Leclerc, kroužící na čele Velké ceny Singapuru, mezitím zvýšil svůj náskok na Lewise Hamiltona, který nyní činí 1,5 sekundy. Sergio Pérez se natlačil před Daniila Kvjata, jenž se propadl až na patnáctou příčku. Za ním se pohybuje Romain Grosejan.
10
Daniel Ricciardo si vyšlápl také na Daniila Kvjata, kterého vzápětí předjel rovněž Lance Stroll. Ruský pilot ve službách Toro Rosso tak přišel během pár sekund hned o dvě pozice. Australan se dostal na dvanáctou pozici a bude chtít útočit na bodovanou desítku. Dalším soupeřem bude Kimi Räikkönen.
10
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Magnussen (Haas), 10. Gasly (Toro Rosso).
9
Na problémy s vozem upozorňuje také Kimi Räikkönen, který do týmového rádia prozradil, že má potíže s přilnavostí. Není tak vyloučeno, že i Iceman bude muset do boxů dříve, než bylo původně v plánu. Nejrychlejší kolo závodu zatím drží překvapivě Nico Hülkenberg.
8
Opakované záběry ukázaly, že Daniel Ricciardo předjel po vnitřní stopě Lance Strolla a posunul se na třinácté místo. Sportovní komisaři nebudou nijak trestat ťukes mezi Hülkenbergem a Sainzem, po němž museli oba piloti do boxů. Sainz navíc prozradil do týmového rádia po vyjetí z boxů, že se auto nechová tak, jak má.
7
Lídr závodu Charles Leclerc má před druhým Lewisem Hamiltonem náskok téměř jednu sekundu. Vettel ztrácí na vedoucího závodníka už přes dvě vteřiny. Strategie pro tento závod hovoří o tom, že budeme svědky pouze jedné série zastávek v boxech.
6
Nico Hülkenberg má na svém voze čerstvé pneumatiky, na kterých momentálně zajel nejrychlejší kolo závodu. Hülkenberg během letní přestávky jednal s Red Bullem, ale angažmá na příští sezonu si tam nesehnal. Dále se spekuluje o možném přechodu do stáje Williams místo Roberta Kubici, který po sezoně končí.
5
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Magnussen (Haas), 10. Gasly (Toro Rosso).
4
Úvod závodu se tak obešel bez nehody a kritickou první zatáčkou hned po startu projeli všichni, aniž by došlo k vážné havárii. Pár ťukesů tam sice bylo, ale nešlo o nepřekonatelný problém. Safety car tak zatím zůstává v boxech.
3
Zastávka v boxech v podání Carlose Sainze se nečekaně protáhne, protože mechanikům spadlo auto ze zvedáku a bude chvíli trvat, než jej opět zvednou a provedou na něm patřičné a potřebné úpravy. Nejrychlejší kolo závodu mezitím zajel Lewis Hamilton.
2
Hned ve druhém kole musel do boxů Nico Hülkenberg, jehož pit stop proběhl bez komplikací. Na trať se vrátil na osmnáctém místě. Ke stejnému kroku sáhli George Russell a Carlos Sainz. U Sainze to vypadá také na nějakou poruchu na monopostu.
1
Charles Leclerc si v pohodě udržel první místo, zato Sebastian Vettel tlačí na Lewise Hamiltona, který bude mít co dělat, aby před Vettelem svoji pozici udržel. George Russell se musel s někým ťuknout, protože má poškozené přední křídlo. Carlos Sainz se propadl až na samotný chvost startovního pole.
Závod právě odstartoval.
Jezdci se pomalu seřazují na startovním roštu a noční závod pod umělým osvětlením, Velká cena Singapuru, za malou chvíli začne.
Piloti právě vyrazili do zaváděcího kola.
Startovní rošt Velké ceny Singapuru: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Bottas (Mercedes), 6. Albon (Red Bull), 7. Sainz (McLaren), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Norris (McLaren), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo), 11. Gasly (Toro Rosso), 12. Räikkönen (Alfa Romeo), 13. Magnussen (Haas), 14. Kvjat (Toro Rosso), 15. Pérez (Racing Point), 16. Stroll (Racing Point), 17. Grosjean (Haas), 18. Russell (Williams), 19. Kubica (Williams), 20. Ricciardo (Renault).


Penalizace: Pérez ztratil pět míst za předčasnou výměnu převodovky a Ricciardo byl diskvalifikován z kvalifikace za to, že porušil technická pravidla ohledně pohonné jednotky.

TRAŤ


Okruh Marina Bay měří 5 063 metrů a závod je vypsán na 61 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Kevin Magnussen z Haasu, který vlonil zajel čas 1:41.905. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 2008 a byla historicky prvním závodem ve formuli 1, který se uskutečnil pod umělým osvětlením. Nachází se zde 230 ocelových sloupů a 1600 světelných reflektorů, díky čemuž je dráha nasvícena čtyřikrát více než fotbalové stadiony.


Trať, na které jezdci ujedou dohromady 308,706 km, čítá devět pravých a čtrnáct levých zatáček. Jezdí se tady proti směru hodinových ručiček.


Hned v premiérovém ročníku přinesla GP Singapuru událost, která se zapsala do dějin formule 1. Nélson Piquet mladší tehdy na rozkaz od vedení týmu úmyslně naboural, což v kombinaci dalších událostí nakonec znamenalo, že v závodě vyhrál Fernando Alonso. Španěl nebyl nikdy potrestán, protože se mu vina nebo spoluúčast na této blamáži nikdy neprokázala. Zato pro Piqueta to znamenalo konec kariéry v královně motorsportu, Renault už poté působil jen jako dodavatel motorů a Flavio Briatore s Patem Symondsem dostali několikaletý zákaz působení ve formuli 1.

KVALIFIKACE


Z první části kvalifikace nepostoupili Daniil Kvjat z Toro Rosso, Lance Stroll z Racing Pointu, Romain Grosjean z Haasu, George Russell z Williamsu a Robert Kubica z Williamsu.


Prostřední kvalifikační segment se stal konečným pro Sergia Péreze z Racing Pointu, Antonia Giovinazziho z Alfy Romeo, Pierra Gaslyho z Toro Rosso, Kimiho Räikkönena z Alfy Romeo a Kevina Magnussena z Haasu.


Pole position si v Singapuru vyjel Charles Leclerc časem 1:36.217. Do první řady se s ním postaví Lewis Hamilton. Druhou linii obsadí Sebastian Vettel a Max Verstappen. Až do třetí řady se vešel Valtteri Bottas spolu s Alexanderem Albonem.

TRÉNINKY


Na úvod závodního víkendu byl nejrychlejší Max Verstappen časem 1:40.259. Druhý Sebastian Vettel z Ferrari na něj ztratil 167 tisícin sekundy a třetí Lewis Hamilton 666 tisícin. Valtteri Bottas skončil čtvrtý, ale chvíli před koncem tréninku narazil do bariéry. Charles Leclerc z Ferrari dojel předposlední, ale na vině byly technické problémy s převodovkou.


Druhý trénink si podmanil Lewis Hamilton časem 1:38.773 a na Maxe Verstappena, který bral druhou pozici, měl náskok 184 tisícin sekundy. Třetí čas zajel Sebastian Vettel s mankem 818 tisícin. Nepopulární bramborovou příčku znovu obsadil Valtteri Bottas. Charles Leclerc dopadl lépe než v úvodním tréninku, neboť se ve výsledkové listině zařadil na šesté místo.


Poslední trénink ovládl Charles Leclerc, jenž zaznamenal čas 1:38.192. Za ním protnul pomyslnou cílovou pásku Lewis Hamilton s deficitem 207 tisícin sekundy a třetí Sebastian Vettel byl pomalejší o 619 tisícin. Čtvrtý dojel opět Valtteri Bottas. Během jízd boural Sergio Pérez, jenž zavadil o svodidla. Hodiny po výjezdu z boxů dostal Lewis Hamilton.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ


V čele průběžného pořadí šampionátu jezdců se stále drží Lewis Hamilton z Mercedesu, který má na svém kontě 284 bodů. Druhý je jeho týmový kolega Valtteri Bottas se ziskem 221 bodů a třetí Max Verstappen z Red Bullu zaknihoval 185 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ


Mezi týmy je nadále nejlepší stáj Mercedes, která si na svůj účet připsala už 505 bodů. S velkým odstupem následuje druhé Ferrari disponující 351 body a stupně vítězů u konstruktérů zakončuje Red Bull s 266 body.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z 15. závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Singapuru.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:10.