F1 Veľká cena Maďarska 2019 – Závod. Víťazom sa stal Hamilton

Formula 1 03 augusta, 2019
Formula 1 - Grand Prix - Sezóna 2018

Víťazom Veľkej ceny Maďarska na okruhu v Hungaroringu sa stal britský pilot Lewis Hamilton na Mercedese.

Veľká cena Maďarska 2019 Video

Výsledky Veľkej ceny Maďarska 2019

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:35:03,796 h,
2. Max Verstappen (Hol.) Red Bull + 17,796 s,
3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +1:01,433 min,
4. Charles Leclerc (Mon.) Ferrari +1:05,250 min,
5. Carlos Sainz (Šp.) McLaren + 1 kolo,
6. Pierre Gasly (Fr.) Red Bull + 1 kolo

Priebežné poradie jazdcov F1 po 12 pretekoch z 21

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 250 bodov,
2. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 188,
3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 181,
4. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 156,
5. Charles Leclerc (Mon.) Ferrari 132,
6. Pierre Gasly (Fr.) Red Bull 63

Pohár konštruktérov:

1. Mercedes 438 bodov,
2. Ferrari 288,
3. Red Bull 244,
4. McLaren 82,
5. Toro Rosso 43,
6. Renault 39,
7. Alfa Romeo 32,
8. Racing Point 31,
9. Haas 26,
10. Williams 1.

VC Maďarska 2019 online prenos

Formule 1
VC Maďarska
Trať: Hungaroring, Budapešť, Maďarsko
nedeľa 04.08.2019 o 15:10
Online prenos
Konec závodu.
70
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Maďarska. Druhý dojel Max Verstappen a třetí Sebastian Vettel. Nejrychlejší kolo závodu a bod navíc má na svém kontě Max Verstappen.
70
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Maďarska.
69
Další souboj se odehrál mezi oběma jezdci Ferrari. Sebastian Vettel zaútočil na Charlese Leclerca, kterého po vnitřní stopě předjel a dostal se na stupně vítězů! Hodně důležité momenty v samotném závěru Velké ceny Maďarska.
68
Je tomu skutečně tak. Max Verstappen zajel k mechanikům a nasadil čerstvou sadu pneumatik. Nizozemec se na trať vrací na druhém místě a nyní se bude hlavně snažit zajet nejrychlejší kolo závodu. Na nových pneu bude mít velkou šanci tohoto dílčího úspěchu dosáhnout.
67
Je to tady! Lewis Hamilton na cílové rovince zapnul systém DRS a na vnějšku první zatáčky se dostal před Maxe Verstappena! S ohledem na opotřebované pneumatiky Maxe Verstappena se tohle dalo čekat. Teď už bude muset Verstappen do boxů.
66
Max Verstappen přiznal do týmového rádia, že jeho pneumatiky jsou v čudu. Lewis Hamilton znovu stáhl své manko, teď ztrácí dvě sekundy. Verstappena má těsně před sebou a pravděpodobně za chvíli svého soka předjede. Hamilton nasadil zběsilé tempo a kolo co kolo smazal kolem dvou vteřin.
65
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Bottas (Mercedes), 9. Norris (McLaren), 10. Pérez (Racing Point).
64
Lewis Hamilton ukrojil ze své ztráty další vteřiny a aktuálně má manko na Verstappena šest sekund. Svého soupeře ale kolo co kolo stahuje a tohle bude hodně dramatické! Zdá se, že Verstappen a jeho tým udělali chybu s tím, že nezajeli podruhé do boxů. Tak kdo s koho?
63
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračuje Romain Grosejan z týmu Haas, který odstoupil patrně kvůli technickým problémů. Zbytek startovního pole pokračuje bez problémů.
62
Tak tohle byl naprosto výmluvný záběr! Činovníci Red Bullu se už ani nemohou dívat na to, co se děje na trati. Mají hlavy v dlaních a nervozita v garáží Red Bullu by se dala krájet. Naopak fanoušci Maxe Verstappena se na tribuně výborně baví. Tohle budou ještě nervy až do posledního kola!
61
Max Verstappen evidentně ještě nemá nic jistého. Před chvílí měl náskok patnácti vteřin, teď už je to jen deset sekund. Hamilton se čím dál víc přibližuje a k dispozici má ještě devět kol. Už jsme kolikrát v historii formule 1 viděli, že nějaký jezdec měl velký náskok, ale v závěru závodu o něj přišel a nezvítězil.
60
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Norris (McLaren), 9. Bottas (Mercedes), 10. Pérez (Racing Point).
59
Daniel Ricciardo si do týmového rádia postěžoval na chování Kevina Magnussena. Co konkrétně se Australanovi nelíbilo, těžko říct. Svého soupeře ale počastoval nejspíš vulgárními výrazy, protože rádiová komunikace byla zčásti vypípaná.
58
Lewis Hamilton sice zajel nejrychlejší kolo závodu, ale jeho manko na lídra závodu Maxe Verstappena je stále velké. Pokud Verstappena nezklame technika, měl by si svoji pozici udržet až do konce závodu. Uvidíme, jak celý souboj nakonec dopadne.
57
Pneumatiky Maxe Verstappena vypadají stále dobře, a tak bude mít Lewis Hamilton situaci s přibývajícími koly čím dál těžší. Hamilton se ale nevzdává za žádné situace, a tak můžeme z jeho strany očekávat ještě pořádný boj.
56
Šéf stáje Haas Günther Steiner znovu nebude spokojen s výkony svých jezdců. Romain Grosjean před malou chvílí vypadl, zřejmě kvůli technickým problémům, a Kevin Magnussen je až čtrnáctý. Při minulé GP Německa měli oba jezdci spolu kolizi, což Steinera zvedlo ze židle.
55
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Norris (McLaren), 9. Bottas (Mercedes), 10. Pérez (Racing Point).
54
Max Verstappen dosud nezajel podruhé do boxů a možná, že zkusí dojet závod na stávajících pneumatikách. Na druhého Lewise Hamiltona má k dobru téměř šestnáct sekund, ale rozhodně nemůže mít na růžích ustláno. Verstappenovy gumy budou čím dál opotřebovanější, zatímco Hamilton má na svém voze čerstvější pneu.
53
Své mechaniky přijel navštívit Lance Stroll, který se propadl až na samotný chvost startovního pole. Jeho týmový kolega Sergio Pérez se nechal předjet Bottasem a hájí poslední bodovanou, tedy desátou pozici. Na tu se bude chtít tlačit také Daniil Kvjat.
52
Vypadá to, že jsem nakonec fakt ohledně neodstoupení jezdců zakřikl. Romain Grosejan je mechaniky zatlačován do boxů a zdá se, že v tomto závodě už pokračovat nebude. Bottas se dál dere dopředu, teď šmikl Sergia Péreze.
51
Valtteri Bottas po zastávce v boxech využívá čerstvější sady pneumatik a postupně předjal jak Alexandera Albona, tak i jeho týmového kolegu Daniil Kvjata a dostal se na desáté místo. Do boxů míři Romain Grosjean.
50
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Norris (McLaren), 9. Pérez (Racing Point), 10. Kvjat (Toro Rosso).
49
Lewis Hamilton se spolu se svým týmem rozhodl pro undercut. Teď sice ztrácí na Verstappena 20 vteřin, ale musíme vzít v potaz skutečnost, že Brit má na svém voze čerstvější pneumatiky, zatímco Verstappenovy gumy jsou už ojeté. Bude Verstappen také stavět?
48
S povděkem musíme kvitovat, že dosud neodstoupil ani jeden pilot. Všech dvacet tak pokračuje od samotného začátku. Do boxů zajel Lewis Hamilton, který díky svému velkému náskoku na třetího Leclerca zůstává druhý.
47
Lewis Hamilton nic nevzdává a na Maxe Verstappena ztrácí necelou vteřinu. V tomto okamžiku tak v DRS zóně může využít tuto technickou vychytávku. Do boxů zamířili Daniel Ricciardo a Valtteri Bottas, který je u mechaniků podruhé.
46
Jak vidno, daří se také stáji McLaren. Oba jeho piloti bývají pravidelně na bodech a nejinak je tomu také v této Velké ceně Maďarska. Možná škoda, že Fernando Alonso nevydržel v tomto týmu a ukončil kariéru. Sám se nechal slyšet, že návrat do královny motorsportu momentálně neplánuje.
45
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Norris (McLaren), 9. Bottas (Mercedes), 10. Ricciardo (Renault).
44
Valtteri Bottas se projevil jako gentleman a zastánce fair play, protože jede o kolo zpátky a pustil před sebe Maxe Verstappena, kterého nikterak nezdržel a Verstappen tak mohl ujet Lewisi Hamiltonovi. V záběru kamer znovu představitel Mr. Beana, který je fanouškem formule 1.
43
Ačkoliv Robert Kubica jede na posledním místě, postaral se v minulém závodě v Německu o nový rekord. Původně sice skončil až dvanáctý, ale poté, co byli penalizováni oba jezdci Alfy Romeo, posunul se na desátou pozici, čímž si zapsal premiérový bod v sezoně. Díky tomu tak bodoval po osmi letech, osmi měsících a čtrnácti dnech, tedy po 168 GP. Překonal tak Luciena Bianchiho, který měl sérii bez bodu sedm let, jedenáct měsíců a sedm dní, tj. od Belgie 1960 až po Monako 1968.
42
Max Verstappen má v současné chvíli k dobru na Lewise Hamiltona skoro dvě vteřiny. Lewis Hamilton je ale držitelem nejrychlejšího kola závodu. Tohle bude ještě boj mezi oběma kohouty až do konce Velké ceny Maďarska, kterou si nenechalo ujít mnoho českých a slovenských fanoušků, pro které je GP Maďarska prakticky domácím závodem.
41
Sebastian Vettel přijel pozdravit své mechaniky, kteří si ale tento pit stop za rámeček rozhodně nedají. Nešlo jim připevnit pravé přední kolo a Němec tak ztratil v boxech drahocenný čas. Nakonec se na trať vrátil na čtvrtém místě díky velkému náskoku na Sainze.
40
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Norris (McLaren), 9. Bottas (Mercedes), 10. Ricciardo (Renault).
39
Lewis Hamilton se na konci cílové rovinky přiblížil Maxi Verstappenovi opravdu na dotek, ale ani s pomocí systému DRS se mu nepovedlo předjet svého soupeře. Další útok přišel vzápětí, ale tentokrát se Hamilton dostal mimo trať a bude se muset snažit dál.
38
Red Bull s motorem Honda znovu útočí na další vítězství ve formuli 1. Pokud by ale japonská značka přeci jen odešla z královny motorsportu, je připraven připravit motor titulární sponzor Red Bullu Aston Martin.
37
Počínání svého syna Maxe bedlivě sleduje také jeho otec a bývalý jezdec formule 1 Jos Verstappen. Včera byl v boxech k vidění také herec Rowan Atkinson, který ztvárnil nezapomenutelného a po celém světě známého Mr. Beana.
36
Lewis Hamilton se na konci cílové rovinky dostal vedle Maxe Verstappena, ale ten se nakonec ubránil. Hamilton pak vyrobil menší chybičku, na základě které momentálně ztrácí téměř vteřinu. Verstappen tak může být relativně v klidu.
35
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Gasly (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Norris (McLaren), 10. Bottas (Mercedes).
35
Magnussen ale ztrácí během krátké chvíle další místo. Tentokrát mu zamával právě Valtteri Bottas, který se vrací mezi desítku nejrychlejších. Zajímavý souboj se nám rýsuje také na čele závodu, kde Hamilton dojel Verstappena.
34
Lando Norris je při chuti. Teď si vyšlápl na Kevina Magnussena, kterého nechal za sebou a po vnější stopě se posunul na devátou příčku. Magnussen se bude muset mít na pozoru před Valtterim Bottasem, který se touží vrátit do bodované desítky.
33
Zastávky v boxech jsou hodně důležité. Na Silverstonu zaznamenal Red Bull nový rekord 1,91 sekundy, který ale v Německu ještě vylepšilo. Aktuální hodnota nejrychlejšího pit stopu v historii formule 1 činí 1,88 sekundy.
32
Lídr závodu Lewis Hamilton míří do boxů! Pětinásobný mistr světa neměl ale dostatečně velký náskok a na první místo se tak zpátky dostal Max Verstappen! Na dráze se mezitím Norris přeci jen dostal před Ricciarda a je na bodech.
31
Opakované záběry ukázaly, že Alexander Albon a Lando Norris ztratili u mechaniků více času, než by bylo záhodno. Norris je v současné době jedenáctý a Albon až patnáctý. Norris se teď pokusil zaútočit na desátého Ricciarda, ale ten svůj flek uhájil.
30
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Verstappen (Red Bull), 3. Vettel (Ferrari), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Gasly (Red Bull), 9. Magnussen (Haas), 10. Ricciardo (Renault).
29
Za chvíli by měl stavět také Leclercův týmový kolega Sebastian Vettel. V jeho podání se může jednat o předposlední sezonu ve formuli 1, protože jednak se na něj valí kritika ze všech stran a druhak se nechal slyšet, že jeho působení v královně motorsportu se bude odvíjet od nových pravidel, která začnou platit od sezony 2021.
28
Lewis Hamilton má díky pit stopu Maxe Verstappena k dobru téměř osmnáct sekund. Zřejmě chce pětinásobný mistr světa najet co největší náskok, aby se po své zastávce v boxech vrátil na prvním místě. V pitlane mezitím Charles Leclerc, který je aktuálně čtvrtý.
27
Mechanici Mercedesu se znovu připravili k pit stopu, ale opět se jednalo o planý poplach. Tak tohle je doslova souboj strategií. Kdo se nakonec bude smát s pohárem v ruce a při hymně vítězů, se teprve ukáže až na konci posledního kola závodu.
26
Z prvního místa zamířil do boxů Max Verstappen! Do vedení se tak dostal Lewis Hamilton, který se pokouší o tzv. overcut, tedy pozdější zastávku v boxech oproti Verstappenovi. Nizozemec se na trať vrátil na druhé pozici.
25
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Albon (Toro Rosso).
24
Valtteri Bottas, který byl ještě před malou chvílí poslední, je momentálně třináctý. Před sebou má nejbližšího soupeře Daniela Ricciarda. Vypadá to, že nebude trvat dlouho a finský jezdec Mercedesu se posune do nejlepší desítky. Notabene, když se čekají první regulérní zastávky v boxech.
23
Daniil Kvjat si místo v první desítce neužil moc dlouho, protože zajel ke svým mechanikům. Zastávka se připravila i u Mercedesu, ale nakonec k ní nedošlo. Zřejmě šlo ze strany tohoto týmu o zmatení soupeřů, protože mechanici vzápětí zalezli zpět do garáže.
22
V minulých dnech vyšlo najevo, že vedení formule 1 zvažuje, že by do závodů vrátilo tankování, které bylo zrušeno po roce 2009. Zda by šlo o pozitivní nebo negativní krok, nelze v tuto chvíli stoprocentně říct. Každopádně při doplňování paliva jsme byli svědky v minulosti zajímavých momentů.
21
Z desáté pozice zajel do boxů Romain Grosjean, který se na trať vrací na šestnáctém místě. Díky Grosjeanově pit stopu se do bodované desítky posunul Daniil Kvjat, jemuž se tedy vyplatilo zabojovat s Alexanderem Albonem o vyšší příčku.
20
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Kvjat (Toro Rosso).
19
Je tomu skutečně tak! Daniil Kvjat svedl s Alexanderem Albonem souboj kolo na kolo a není vyloučeno, že mezi oběma jezdci nedošlo ke kontaktu. Albon byl nakonec nucen opustit trať a Kvjat, který je čerstvě tatínkem, se dostal na jedenácté místo.
18
Daniil Kvjat chtěl předjet týmového kolegu Alexandera Albona, ale místo uzmutí jedné pozice se sám dostal do menších nesnází. Nejde ale o nic vážného a ruský pilot může pokračovat v jízdě. Nemusí ale zůstat u pokusu a můžeme být svědky ostřejšího souboje.
17
Náskok Maxe Verstappena na Lewise Hamiltona se trochu ztenčil, ale přesto má jezdec stáje Red Bull k dobru téměř dvě vteřiny. Držitelem nejrychlejšího kola závodu je ale v tuto chvíli Lewis Hamilton. V boxech jsou George Russell a Lance Stroll.
16
Valtteri Bottas si připsal další skalp. Tentokrát jeho entuziasmus odnesl George Russell a Bottas je už šestnáctý. Za chvíli si bude chtít vyšlápnout i na Daniela Ricciarda. Do boxů zajel Antonio Giovinazzi, který se propadne na samotný chvost.
15
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Grosjean (Haas), 10. Hülkenberg (Renault).
14
Valtteri Bottas je ale velký bojovník. Nyní si to namířil kolem Antonia Giovinazziho a Lance Strolla a rázem je Fin na 17. pozici. Před ním momentálně krouží George Russell, který byl hodně blízko k postupu do druhé části kvalifikace.
13
Valtteri Bottas se pomalu, ale jistě dere dopředu. Nejprve předjel Roberta Kubicu, jehož odsunul zpátky na poslední místo. Před Bottasem jsou ale další jezdci, které bude muset zdolat, pakliže chce pomýšlet na nějaký bodový zisk. Lewis Hamilton mezitím zajel nejrychlejší kolo závodu.
12
Zatímco v pátek pozlobil jezdce a fanoušky déšť, dnes nic podobného nehrozí. Předpověď počasí je příznivá a od začátku závodu svítí na Hungaroringu sluníčko. Týden stará situace z Hockenheimringu se tak opakovat nebude.
11
V hloubi startovního pole došlo na souboj mezi Danielem Ricciardem a Lancem Strollem. Ricciardo byl evidentně mnohem rychlejší a bez problémů se prohnal kolem svého soupeře. Australan se posunul na 16. místo, zatímco Stroll spadl na 17. příčku.
10
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Sainz (McLaren), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Grosjean (Haas), 10. Hülkenberg (Renault).
9
Incident mezi Valtterim Bottasem a Charlesem Leclercem prošetřují sportovní komisaři. Zdálo se jim, že Leclerc trochu zbrzdil Valtteriho Bottase. Nakonec ale sportovní komisaři rozhodli, že tento manévr nebudou nikterak trestat.
8
Když už byla řeč o Lewisi Hamiltonovi, musíme na něj "prásknout", že on je tím pilotem, který v poslední době mluví o nudě ve formuli 1. Navíc prohlásil, že by uvítal nějakou změnu, která by pomohla zvýšit aktrativitu závodů. S jedním nápadem přišel on sám a sice, že by se jezdci podíleli na volbě tratí, na kterých se bude závodit.
7
Díky povinné zastávce v boxech v podání Valtteriho Bottase se na poslední bodovanou, tedy desátou pozici posunul Nico Hülkenberg. Vedoucí příčku si zatím bez problémů drží Max Verstappen, který má k dobru na Lewise Hamiltona už téměř 2,5 sekundy.
6
Až teď povolali mechanici Mercedesu Valtteriho Bottase do boxů. Fin dostal nové přední přítlačné křídlo a také bíle označené pneumatiky, na kterých by mohl dojet až do konce závodu. Bottas se kvůli zdržení propadl až na samotný chvost startovního pole.
5
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Bottas (Mercedes), 6. Sainz (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Gasly (Red Bull), 10. Grosjean (Haas).
4
Ani teď neodbočil Valtteri Bottas do boxové uličky. Tak to je opravdu odvážný tah ze strany Mercedesu. Přední přítlačné křídlo je značně poškozené a není jasné, proč mechanici vedoucí stáje celého šampionátu nepovolali Bottase k výměně.
3
Nejrychlejší kolo závodu zaznamenal Max Verstappen, který má na druhého Lewise Hamiltona náskok 2,173 sekundy. K velkému překvapení Bottas nezajel k mechanikům, ačkoliv ti už byli na jeho pit stop nachystaní. Ředitelství závodu umožnilo používání systému DRS.
2
Valtteri Bottas se stále propadá průběžným pořadím. Teď se před něj natlačil Sebastian Vettel a Fin tak klesl až na páté místo. Bottas bude muset co nevidět stavět v boxech. Za Bottasem navíc krouží Sainz, který se ale tak jako tak posune na pátou pozici.
1
Max Verstappen si po startu udržel první pozici. Dobrý start měl Lewis Hamilton, který se hned natlačil vedle Verstappena, ale nizozemský jezdec odolal. V následujících metrech předjel Bottase Hamilton a posléze také Leclerc. Je patrné, že Bottasovo auto je poškozené.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Maďarska za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
STARTOVNÍ ROŠT VELKÉ CENY MAĎARSKA: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Vettel (Ferrari), 6. Gasly (Red Bull), 7. Norris (McLaren), 8. Sainz (McLaren), 9. Grosjean (Haas), 10. Räikkönen (Alfa Romeo), 11. Hülkenberg (Renault), 12. Albon (Toro Rosso), 13. Kvjat (Toro Rosso), 14. Magnussen (Haas), 15. Russell (Williams), 16. Pérez (Racing Point), 17. Giovinazzi (Alfa Romeo), 18. Ricciardo (Renault), 19. Stroll (Racing Point), 20. Kubica (Williams).


Penalizace: Antonio Giovinazzi ztratil tři místa za zdržení soupeře během kvalifikace.

TRAŤ


Okruh Hungaroring měří 4 381 metrů a závod je vypsán na 70 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Michael Schumacher, který v roce 2004 zajel čas 1:19.071. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.


První Grand Prix se na této dráze uskutečnila v roce 1986. Jednalo se o první závod formule 1 ve východním bloku. První návrh zněl, že by se velké ceny jely v ulicích Budapeště, ale nakonec byla trať vybudována poblíž hlavního města.


Okruhu je díky jeho tvaru přezdíváno Mickey Mouse nebo Monte Carlo Východu. Je to z důvodu, že se zde obtížně předjíždí. Dráha, na které jezdci ujedou celkem 306,630 km, čítá osm pravých a šest levých zatáček.


Dobré vzpomínky na Hungaroring mají především Damon Hill, Fernando Alonso, Jenson Button a Heikki Kovalainen, kteří tady slavili svá první vítězství v královně motorsportu.

KVALIFIKACE


Už v první části kvalifikace překvapivě skončil Daniel Ricciardo z Renaultu. Spolu s ním nepostoupili George Russell, Sergio Pérez, Lance Stroll a Robert Kubica. Ze hry venku tak byli oba jezdci stájí Williams a Racing Point. Nechybělo mnoho a konečná to mohla být i pro Leclerca, který v nájezdu na cílovou rovinku narazil do bariéry.


Před branou nejlepší desítky stanuli Nico Hülkenberg, Alexander Albon, Daniil Kvjat, Antonio Giovinazzi a Kevin Magnussen. Vypadl tak i druhý renault stejně jako oba piloti stáje Toro Rosso. Zato Alfa Romeo a Haas mohly živit naděje na dobrý výsledek díky postupu Räikkönena a Grosjeana.


První pole position v kariéře získal Max Verstappen, který zajel čas 1:14.572, což je nový rekord okruhu Hungaroring. Spolu s Verstappenem se do první řady postaví Valtteri Bottas. Druhou linii obsadí Lewis Hamilton a Charles Leclerc. Pro Sebastiana Vettela zbylo místo až ve třetí řadě.

TRÉNINKY


Nejrychlejší čas na úvod závodního víkendu zaznamenal Lewis Hamilton (1:17.233). Druhému Maxi Verstappenovi nadělil 165 tisícin a třetímu Sebastianu Vettelovi 166 tisícin. Během prvního tréninku se nad Hungaroringem přehnala přeháňka a následná kluzká trať zkomplikovala život Pérezovi, Strollovi a Verstappenovi. Bottase postihly technické problémy a většinu času strávil v garáži.


Druhý trénink, který byl ovlivněn deštěm, vyhrál Pierre Gasly časem 1:17.854. Maxe Verstappena, jenž zaujal druhou příčku, porazil o 55 tisícin, a třetího Lewise Hamiltona o 141 tisícin. V průběhu jízd boural Alexander Albon.


Poslední trénink, jehož doba trvání byla zkrácena kvůli problémům z předchozího závodu F2, vyhrál Lewis Hamilton, jenž zajel čas 1:16.084. Na druhé příčce opět stanul Max Verstappen se ztrátou 13 tisícin a na třetí Sebastian Vettel s mankem 82 tisícin.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ


Na prvním místě v průběžném pořadí šampionátu jezdců se stále vyhřívá Lewis Hamilton z Mercedesu se ziskem 225 bodů. Druhý flek patří jeho týmovému kolegovi Valtterimu Bottasovi, který má na svém kontě 184 bodů. Třetí Max Verstappen z Red Bullu disponuje 162 body.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ


Mezi konstruktéry i přes výpadek v Německu stále vládne stáj Mercedes, která má na svém účtu 409 bodů. Druhé Ferrari nasbíralo 261 bodů a stupně vítězů uzavírá Red Bull s 217 body. Williams se na Hockenheimringu dodatečně dočkal alespoň jednoho bodu, který byl pro tento tým zároveň vůbec prvním v této sezoně.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z dvanáctého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Maďarska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:10.